2024 április 24

Bírák könyvei kerültek a középpontba

Ki főzze a vacsorát?

A testület elnökének, Dr. Darák Péternek rövid köszönője után elsőként Dr. Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke kapott szót, aki méltatta Gombos Katalinnak Az Európai Unió jogrendszere és közjogi alapjai című művét. Sulyok a könyvet, mint egy többfogásos menüt mutatta be, az egyes fogások a fejezeteket jelképezték.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”110″]

Szerinte a mű átfogó képet ad az Európai Unió jelenlegi intézményrendszeréről, bemutatja a kapcsolódó magyar viszonyulást az integrációhoz, a csatlakozással járó előnyöket és hátrányokat. Foglalkozik a 2008-as gazdasági válság hatásaival, amelyek alapvető változásokat hoztak az unió működésében.

A társasházakban sosem unatkoznak

Ezután Dr. Harter Mária, a Kúria tanácselnöke kapott szót. Ő A társasházi törvény magyarázata című könyvről elmélkedett, melyet Dr. Kiss Gábor írt. A társasházakban jelenleg a lakosság jelentős hányada él, a témával kapcsolatos jogviták száma nő, elsősorban a panelházak felújítási programja miatt, illetve a 100 évnél idősebb társasházakkal kapcsolatos előírások miatt.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

A mű bemutatja azt is, hogy a bírák miként ítélkeznek a társasházak vitás ügyeiben. Ez segítséget nyújthat a közös képviselőknek, hogy könnyebben eligazodjanak a jogi szabályok között. Emellett szerződések és egyéb dokumentumok mintáit is tartalmazza amely szintén hasznos lehet a gyakorlati szakemberek számára.

A büntetőügyek ítéleteinek háttere

A szünetet megelőzően Dr. Varga Zoltán, a Kúria bírája értekezett Molnár Gábor Miklósnak a büntetőjog különös részével foglalkozó művéről. A monumentális munka szerinte különösen nehéz volt olyan bűncselekményekkel kapcsolatos részek kidolgozásánál, amelyekkel kapcsolatban – szerencsére – nincs bírói gyakorlat. Ilyen az emberiség elleni vagy a háborús bűncselekmények jogintézményei.

Kiemelte emellett, hogy ezek a könyvek tankönyvként is szolgálhatnak, és így a jövő generációk jogi gondolkodását is alapvetően befolyásolhatják.

Nem ismer határokat?

A szünet után Csőke Andrea A határokon átnyúló fizetésképtelenségi eljárások című művéről tartott referátumot Dr. Mizsalyi Róbert, a Kúria jogi ügyintézője. Szerinte a mű aktualitását az adja, hogy új uniós rendelet lép hatályba, így érdemes összevetni a korábbi a szabályozást és az újat.

Különleges szerkesztési módot választott a szerző, hiszen cikkenként elemzi a régi és az új szabályozást, közben vizsgálja az új rendelet módosításainak indokait és gyakorlati példákat is hoz az egyes jogszabályi rendelkezésekkel kapcsolatban. Emellett sok külföldi tanulmányt vizsgált a szerző, valamint elemezte a kúriai bírói gyakorlatot is.

Könyvritkaságok a Kúrián
Végezetül Dr. Földi András egyetemi tanár, az MTA doktora tartott előadást „Könyvritkaságok a Kúria Tőry Gusztáv Jogi Szakkönyvtárában” címmel. A professzor úr rávilágított, hogy a gyűjtemény pár ritkaságára az ELTE jogi karán is nagy szükség lenne, de az adott kötetek csak a Kúrián találhatók meg, amely tovább növeli az értéküket.