2024 március 29

Egyhetes csúcson az arany, visszaesett a platina

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tegnap úgy nyilatkozott, hogy az ukrán fejlemények lassan polgárháborúvá csapnak át, mely lehetetlenné tenné a május végi elnökválasztások megtartását. Szerinte nevetséges lenne, ha a Nyugat Oroszországot hibáztatná majd, ha ez bekövetkezne. Ukrajna vezetői tegnap tárgyaltak arról, hogy a kelet-ukrajnai régióknak nagyobb függetlenséget biztosítsanak az eddigieknél, ugyanakkor az ülésen nem voltak jelen a szeparatista vezetők, így kérdéses, hogy ez mennyire jelent megoldást a válság megoldására.

Eközben a háromnapos rali után visszaesett a platina árfolyama is ma reggel. A befektetők profitrealizálásba kezdtek, miután a fokozódó dél-afrikai konfliktus a bányászok és a kormányzati erők között több hónapos csúcsra emelte a nemesfém árfolyamát. Dél-Afrika a világ legnagyobb platinakitermelője, ugyanakkor az elmúlt időszakban visszaesett a felszínre hozott nemesfém mennyisége a bányászok sztrájkja miatt, mely az ország történetének eddigi leghosszabb és legköltségesebb munkabeszüntetése. A konfliktus az elmúlt napokban már az erőszak fokozódásával is járt, négy bányász életét vesztette, eközben azonban egyre többen csatlakoznak a sztrájkhoz.

A spot arany árfolyama tegnap ismét 1 300 dollár fölé emelkedett, ezt a szintjét pedig azóta is tartja, jelenleg 1 304,8 dollár körül mozog a jegyzés. A platina árfolyama tegnap a több hónapos csúcsot jelentő 1 485 dollár fölé ugrott, innen azonban kisebb korrigálás kezdődött, jelenleg 1 474 dolláron kereskednek vele.

102 dolláron stagnál az olaj

Nem mozdul a 102 dolláros szint közeléből a WTI olaj árfolyama ma reggel sem, a tegnapi amerikai készletekről szóló jelentés a raktáron lévő olajmennyiség növekedését mutatta, a kitermelés ugyanis 28 éves csúcsra ugrott.

Az amerikai kőolajkészletek 947 ezer hordóval bővültek a múlt hét folyamán a várt stagnálással szemben, ezzel pedig 398,5 millió hordóra nőtt a raktáron lévő olaj mennyisége. Ez továbbra is közel van a 399,4 millió hordós, két héttel ezelőtt beállított rekordhoz, az adatgyűjtés 1982-es megkezdése óta nem volt példa ilyen szintű készletezésre. A kitermelés szintje 28 éve nem látott csúcsra, 8,43 millió hordóra ugrott. A cushingi elosztóközpont készletei 592 ezer hordóval 23,4 millióra zsugorodtak, ilyen alacsonyan utoljára 2008 decemberében volt ez a szint. A benzinkészletek a várt 300 ezer hordós bővüléssel szemben 772 ezer hordóval estek vissza, míg a desztillált olajokat illetően 1,12 millió hordós csökkenést tapasztaltak.

A júniusi szállítású WTI olaj árfolyama továbbra sem mozdul 102 dolláros szintje közeléből, jelenleg pár centtel ezalatt kereskednek vele. A szintén júniusi szállítású Brent olaj árfolyama háromhetes csúcs közelében maradt, jelenleg 110,1 dollár körül mozog.