2024 április 20

Felnőtt lett a jüan

A piac kapja a főszerepet

Az alapkamat és a devizaárfolyam minden gazdaság két legfontosabb vonatkozási pontja – mutatott rá a professzor az interjúban, hangsúlyozva: „a kínai vezetés most egyértelmű jelzést adott arra, hogy mindkettő meghatározásában nagyobb szerepet szán a piacnak”. „A gazdaságelmélet is azt mondja és a tapasztalat is azt mutatja, hogy egy rugalmasabb jüan-árfolyampolitika nagyban hozzájárulhat mind a kínai, mind a globális gazdaság stabilitásához” – mondta.

„Kína a világ legnagyobb gazdasága vásárlóerőben, növekedése pedig már elsősorban a belső keresletre és beruházásokra támaszkodik. A kínai gazdasági folyamatok már régen nem függnek az amerikai gazdasági helyzettől, vagyis egyre kevésbé van értelme a jüan árfolyamát a dollárhoz rögzíteni” – fejtette ki.

A rugalmasság a cél

Rámutatott: tíz évvel ezelőtt még korai lett volna rugalmas árfolyam-politikát bevezetni, mivel a kínai gazdaság elsősorban exportra, mégpedig kifejezetten az amerikai exportra támaszkodott. Ez azonban már nincs így. A kínai gazdaság jóval terebélyesebbé vált és mostanra megérett a helyzet a rugalmas árfolyam-politika bevezetésére is. A fokozatosság elvének alkalmazása jó szolgálatot tett az országnak és mások is megszívlelhetnék azt a sorrendet és azt a mértékletességet, ahogy Kína devizája liberalizálása során eljárt – fejtette ki.

„Teljesen elvéti a lényeget az, aki csak a jüan árfolyamának gyengülésére összpontosít” – hangsúlyozta James Laurenceson, hozzátéve, hogy „a cél a rugalmas árfolyam-politika bevezetése volt”.