2024 március 28

Felülvizsgálat hírére erősödtek a banki részvények

A hét végén Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes jelezte, hogy a kormány felülvizsgálhatja jövő évi államháztartási hiányszámát. Úgy fogalmazott, hogy a 2019. évi 2,4 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányszám nem egy rögzített adat. A Reuters által idézett kormányzati forrás pedig hétfőn azt mondta, hogy hétfő este megbeszélésre ül össze Giuseppe Conte miniszterelnök, Luigi Di Maio és Matteo Salvini miniszterelnök-helyettesek, valamint Giovanni Tria pénzügyminiszter, hogy megtárgyalják a hiánycél csökkentését a GDP 2,4 százalékáról akár 2 százalékra. Hétfő délelőtt 6 százalék körüli erősödésre álltak az olasz banki részvények a milánói értéktőzsdén, amelynek az irányadó mutatója csaknem 3 százalékos erősödést jelzett pénteki záróértékéhez viszonyítva.

A befektetők kedvezően fogadták már a puszta lehetőségét is annak, hogy az olasz kormány esetleg felülvizsgálja a deficitcélt azután, hogy a múlt héten az Európai Bizottság túlzottdeficit-eljárást kezdeményezett Olaszországgal szemben az aggályosnak minősített jövő évi költségvetési tervezet miatt, amely a testület szerint az uniós szabályok és Róma korábbi kötelezettségvállalásainak „különösen súlyos megsértését” jelenti. A brüsszeli testület szerint az új olasz kormány által kidolgozott jövő évi költségvetés „instabilitáshoz vezethet és valószínűleg negatív hatással lenne a gazdasági növekedésre.” Az alapvető probléma, hogy az új populista olasz kabinet az elődjénél lényegesen magasabb hiánycélokat tűzött ki a következő évekre, ráadásul véget kíván vetni a kiadások leszorítását célzó eddigi reformfolyamatoknak.

A jövő évi államháztartási deficitet az olasz kormány a GDP 2,4 százalékában szabta meg, míg az előző kabinet 0,8 százalékos hiánycélt jelölt meg. A rákövetkező évre vonatkozóan a kabinet 2,1 százalékos hiánnyal számol, míg a brüsszeli előrejelzés szerint a költségvetési hiány már jövőre eléri a GDP 2,9 százalékát, 2020-ban pedig 3,1 százalékos lesz, meghaladja a háromszázalékos uniós korlátot. Az olasz gazdaság az idei harmadik negyedévben, 2015 második negyedéve óta legkisebb ütemben, 0,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A második negyedévben a bővülés üteme 1,2 százalék volt.

Az Európai Bizottság előrejelzése szerint az olasz GDP-növekedés a tavalyi 1,6 százalék után idén 1,1 százalékra lassul, jövőre is csak 1,2 százalékkal bővülhet a gazdaság. A Nemzetközi Valutaalap(IMF) várakozása szerint 2018-2020-ban 1 százalék körül alakulhat az olasz gazdasági növekedés.