2024 március 29

Fogyasztók tolják a gazdaság szekerét

Nem hozott igazi meglepetést az előzetes számokhoz képest a részletes GDP adat. Mégis érdemes átbogarászni a KSH jelentését, mert érdekes apróságokra bukkanhatunk.

Apró korrekció

Ahogy azt már korábban is közölte a KSH, a magyar gazdaság teljesítménye az idei első negyedévben 0,8 százalékkal elmaradt a tavalyi utolsó negyedév teljesítményétől, ugyanakkor 0,9 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbi azonos időszak mutatójánál.

Ha a szezonálisan kiigazított és a naptárhatástól is megtisztított számokat nézzük, akkor azt látjuk, hogy az előző év azonos negyedévéhez képest 0,4 százalékkal emelkedett a gazdasági teljesítmény, szemben az előzetes adatközlésben szereplő 0,5 százalékkal. Ami azért, lássuk be, csupán apró korrekciónak tekinthető.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”81″]

Végre fogyasztunk

A részletes adatok megerősítették az előzetes számokat – mondta Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője. Hozzátéve: számítani lehetett az ipari termelés visszaesésére, ami jórészt a járműipar megtorpanásának számlájára írható. Hasonlóan nem okoztak meglepetést a beruházási adatok és az építőipari számok sem.

Sokkal érdekesebbek az export és az import sorok – folytatta. A kivitel 5,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, köszönhetően a bővülő külkereskedelmi forgalomnak. Ennél jóval nagyobb mértékben, 7,8 százalékkal nőtt az import év/év alapon. És azt is láthatjuk, hogy a végső fogyasztás 3,9 százalékkal emelkedett, aminek jó része import. Más szóval, a külső ingerek mellett immár a belső stimulusok is hatnak a gazdaságra, ami az organikusabb növekedés irányába történő elmozdulást jelzi.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Visszavágott várakozások

Miután az elemzők már az előzetes adatok láttán visszavágták az idei várakozásaikat, a most közölt részletes adatok nem mélyítették tovább a pesszimizmust. Ez annál is kevésbé indokolt, mert az ipari termelést önmagában a járműipar talpra állása is helyrebillenthetné. Márpedig ebben az ágazatban egyik negyedévről a másikra lehet növelni a termelési szintet.

Nehezebb ügy az építőipar, a maga 28 százalékos visszaesésével, év per év alapon. De látni kell, hogy az egyéb építmények sor a leggyengébb, ami arra utal, hogy az uniós finanszírozású projektek lassulása húzódhat a háttérben. Ezen a téren jövőre remélhető fordulat, mert a választásokat megelőző évben már jellemzően élénkítik az építőipart a kampányberuházások.