2024 március 29

FSB: most lendületbe jöhetnek az államok

Az FSB szerint vannak arra utaló jelek, hogy az euróövezet perifériájához tartozó államok reformtörekvései – a javuló versenyképesség és a folyó fizetési mérleg kiigazításának formájában – kezdenek eredményre vezetni. „Fontos, hogy az így nyert lendületet ne vesztegessék el az államok és az egyes pénzügyi szervezetek állapotába vetett bizalmat teljesen helyreállítsák” – fogalmazott közleményében a tanács.

Az FSB szerint ezt a folyamatot gyors ütemben kell folytatni, mivel a késlekedés magasabb tőkeigényhez vezetne. A testület tagjai támogatásukról biztosították az elmúlt időben hozott tagállami és uniós szintű intézkedéseket, és bizakodásuknak adtak hangot a gyors folytatást illetően.

Az FSB szerint a felügyeleti hatóságoknak figyelniük kell a világgazdasági növekedés ütemének lassulása miatti eszközleértékelődés jeleire és biztosítaniuk kell az erőteljes tőkeelőírások betartását.

A testület szerint elsősorban az euróövezetre korlátozódik az a tendencia, hogy egyes bankok csökkentik nemzetközi tevékenységüket. Ez a folyamat ugyanakkor az elmúlt évtizedekben tapasztalt túlzott elnemzetköziesedés korrekciójának is tekinthető – véli a tanács.

AZ FSB tokiói ülésén tárgyalt a bankközi kamatszintek megállapításának felülvizsgálatáról, a Basel III szabályozás bevezetésének folyamatáról, a tőzsdén kívül forgalmazott (OTC) származtatott termékek piacának reformjáról, az árnyékbankrendszer szabályozásának kérdéséről, illetve a hitelminősítői döntésekre való mechanikus ráutaltság csökkentésére irányuló lépésekről. Utóbbi két kérdésben a G20-as államok pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek novemberi találkozóját követően javaslatcsomaggal áll elő a testület.

Az FSB 24 ország pénzpiaci felügyeleteinek és szabályozóinak, nemzetközi pénzügyi szervezeteinek és jegybanki szakértőinek egyeztető fóruma. Elnöke Mark Carney, a kanadai jegybank elnöke, titkársági feladatait a bázeli székhelyű Nemzetközi Fizetések Bankja, a „jegybankok bankja” látja el.