2024 április 18

Fujitsu CELSIUS H720 munka állomás teszt

A gyártó az üzleti felhasználás fontosságára helyezi a hangsúlyt hiszen a különböző tudományos és technikai problémák egyre fejlettebb számítógépes szimulációs alapú vizsgálatokat igényelnek. Ehhez kimagasló teljesítményt és széles skálázhatóságot nyújt a hardver kiépítés tekintetében. A konkurens gyártóktól eltérően bár vannak consumer/otthoni felhasználásra szánt kliens eszközeik, elsősorban az üzleti szférára koncentrálnak.

Made in Japan

A 15,6″ méretű Celsius H720 már ránézésre robusztus felépítésű. Ha kézbe vesszük, érezni is a súlyán, hogy a japánok nem spóroltak ki belőle semmit. Teljesítmény, stabilitás a munka jegyében. A gép az alján elhelyezkedő süllyesztett csatlakozóval egyszerűen dokkolható egy speciális aljzathoz, így a portok száma ugrásszerűen megnő, ami mindig lázba hozza a felhasználót. Azonban egy munkaállomásnál alap követelmény a csatlakozók nagy száma, a Fujitsu Celsius sorozata ugyanis hosszú élettartamra tervezett, minőségi felhasznált anyagokból összerakott, különböző kiépítésű hordozható workstation rendszereket jelent. Itt még a design is a funkcionalitást szolgálja a konzumer szegmenstől eltérően.

Van súlya!

Mielőtt azonban hazavinném a munkámat ezen a laptopon, biztos más alternatíván törném a fejem, mert a gép igazi nehézsúlyú bajnok: 3,146 kg (a hivatalos webhely adatai 2,8 kg-ot említ,  de a teszt példányban nem volt optikai meghajtó, helyette egy plusz aksit helyeztek el, így nálam nagyjából kilenc órát simán vitt egyhuzamban), a dokkoló: 0,738 kg, dokkolóhoz járó töltő:1,290 kg. Táskával mindenestül majdnem 7 kg. A súlytöbblet viszont eben az estben a megbízhatóságot és a hosszú élettartamot jelenti akár folyamatos üzemben tartás mellett. Továbbá a gépben lévő hardver biztosan nem jön zavarba több kijelző együttes használatától sem.

A gép alap portjai

A gép front oldala alá került a Multicard reader 1 (SD up to 2 GB, SDHC up to 32 GB, SDXC up to 64 GB) foglalat kiépítése amibe meglehetősen nehézkesen lehet egy SD kártyát betuszkolni olyan nehezen hozzáférhető helyen van, majdnem a gép hasa alatt. A hang kimenettel is ugyanez a helyzet ami annyiban javítható, hogy a dokkolón sokkal könnyebb az audio csatlakozókat elérni.

Mit takar a matt fekete külsőbe öltöztetett gépház?

A laptop 64 bites Win7 Professional programmal érkezett, aminek nagyon örültem, mert gyakorlati tapasztalatom, hogy a Win 8-nál még mindig látványos hiányosságok vannak egyes hardwer elemek frissítéseinél pontosabban a gyártók egyszerűen még mindig nem írtak használható letölthető alkalmazásokat. A gép egy 15,6″ -os LED háttér világítású matt kijelzővel (tehát nem touch) rendelkezik, mely a full HD (1920×1080) felbontást is tudja.

A megjelenítő további erénye, hogy a betekintési szög óriási. Azt még nem fejtettem meg, hogy miért, de a képernyőt több mint 180°-ban hátra lehet hajtani. Workstation designról nem igazán beszélhetünk, alapvetően a funkció határoz meg mindent, a masszív magnézium váznak köszönhetően gépelésnél nem érezni hintázást. A billentyűk a mostanság divatos szigeteseknél kisebbek, és kicsit régebbi típusúaknak tűnnek mégis jól lehet rajtuk szöveget írni. A billentyűzetnél csak egy dolgot hiányoltam, ez pedig a háttérvilágítás, ebben az árkategóriában ezt alapkövetelménynek tartanám.

A tervezésnél azonban gondoltak azokra is akik szeretik használni a pöcök egeret, ez a space fölött a G-B-H billentyűk által határolva jól kézre esik. A touchpad jobb felső sarkánál pedig egy ujjlenyomat olvasó található ami az adat biztonság elmaradhatatlan védvonalát jelenti az üzleti gépeknél. A gépelésnél a  csuklót jól alátámasztja a színében és textúrájában is elütő platform. A peremek sarkok éppen annyira vannak lekerekítve, hogy a rutinszerű használatot ne akadályozza, ugyanakkor a Fujitsu image szögletes-sarkos, markáns megjelenésén ne változtasson.

Grafika, processzor, teljesítmény

A gép lelke a core i7-es CPU (Mobile QuadCore Intel Core i7-3720QM, 3400 MHz), magok száma 4(8 utasítási szállal) amelyek normál használatnál 2600 MHz órajelen futnak de maximálisan 3394 MHz-et tud. A CPU már önmagában rengeteg terhet elvisz a hátán, de a képalkotó feladatokra külön ott van két specializált GPU. Az egyik a hétköznapi, takarékos áramfelhasználás melletti rutin, általános számításigényes feladatokról az alaplapi Intel(R) HD Graphics 4000  chip gondoskodik, a komolyabb matematikai számításokért, az extrémebb megjelenítésért az NVIDIA Quadro K1000M (2 GB) kártya (405 Mhz órajel és 900 Mhz memória órajel). Ehhez mérten egy erőműre is szükség is van, hogy csúcsra járatáskor is megkapja a szükséges naftát a rendszer.

A Quadro kártyákat

az Nvidia professzionális képalkotáshoz, többnyire műholdas és orvosi képalkotáshoz, műszaki tervezéshez, stúdiómunkákhoz, valamint nagy számítási kapacitást és precizitást igénylő kutatásokhoz ajánlja. Azaz nem egy egyszemélyes hardcore gaming igények kielégítéséről (a jó öreg GeForce sorozat 3D megjelenítés) van szó, hanem számításigényes professzionális tervezői munka feladatokról van szó. De puding próbája az evés, ezért mégis grafikai terhelés alatt lehet a rendszert kipróbálni.

Az nvidia oldalán a Quadro K1000M adatlapján lehet tájékozódni a részletes technikai specifikációról.Jelzem, hogy már megtalálható a kártya újabb kiadású tesója a Quadro K1100M amely már kétszer annyi processzor magot (384) tartalmaz, GDDR5 memóriát kapott, a memória sávszélességét pedig 44.8GB/sec. -ra növelték a 28.8GB/sec.-ról.

A hanggal már nem bántak ilyen bátran pazarló módon, megítélésem szerint a gombelem méretű beépített hangszórók finoman szólva nem alkalmasak mozis hangélmény visszaadására. De ismét térjünk vissza a jelenbe. Ez a gép egy munka eszköz, ehhez mérten vannak paraméterezve a hardwer elemek, a hang ebben az esetben másodlagos. Akinek ez nagyon fontos, az használjon fejhallgatót, vagy mozis erősítő rendszert, akkor tökéletes lesz az élmény .

Akkumulátor

Egy darab 72360 mWh (teljesen feltöltve: 72360 mWh) és egy 41040 mWh akksi az optikai meghajtó helyén (teljesen feltöltve: 37811 mWh).

Lekapcsolt képernyővel a plusz aksival kilenc órát mértem egyhuzamban, normál nem megerőltető irodai felhasználás mellett hat óránál nem ment többet.

A gépbe két darab Hyundai Electronics 8192 MB DDR3 (798MHz) RAM-ot pakoltak be, de van olyan kiépítés is ami maximálisan 32 GB-ot befogadni képes 4 memória bővítőhellyel. A 16 Gb RAM nekem több volt mint elég, a tesztek során nem ez volt a szűk keresztmetszet.

Tesztek

A munkaállomást normál irodai módban nem tudtam megizzasztani köszönhetően a 16 GB memória mennyiségnek. 6 munka feladat mellett (melyből az egyik a chrome böngésző, amiben 10 megnyitott ablak volt) 125 háttérben futó folyamattal minimális processzor felhasználással (szinte 0%) és a teljes memória mennyiségnek kb. a harmadát-negyedét használta (30%).

Játék: BF3.

Fujitsu celsius bf3a

A nem is olyan új Battlefield3-at (megjelenés 2011) szemeltem ki 3D tesztelésre. Bár a gép látszólag nem erőlködött de a ventilátor folyamatosan hangosan zúgott ezért játszani csak fülessel lehetett. Csodát nem vártam, de a közepes grafikai beállítás fölött (extra és ultra) megjelenítette ugyan a különleges effekteket, de az irányítás, mozgás, akció gombokra való reagálás értékelhetetlenné vált, úgy belassult. Ez bizony a videokártya specializáltsága miatt volt így.

Igaz sejtettem, hogy a Quadro nem gaming kártya csak kíváncsi voltam mit tud. A játék alatt a CPU terhelése (23-28%) volt, ez viszonylag alacsony míg a memória felhasználás olyan (19-25%) körül volt. Ez azt jelenteti, hogy a Quadro tette a dolgát normál módban, ettől nagyobb terhelésnél már elhasalt. Semmi negatívum, csak nem játékra való.

 

Összefoglalás

A Celsius H720 várhatóan március végéig elérhető, mert az utódmodell Celsius H730 típust már szállítják az üzletekbe. Egyébként ez lesz az első Fujitsu Notebook , ami beépített tenyérvéna szenzorral is rendelhető. A Celsius 720 itt ismertetett végfelhasználói/listaára nettó 583 300 forint. Ennél lényegesen kedvezőbb áron lehet hozzájutni disztribútoroknál és kisker üzletekben.

Véleményem szerint ez a gép kifejezetten ajánlott olyan üzleti felhasználók számra akiknek elengedhetetlen a minőség az ebből eredő stabil működés és hosszú élettartam. Grafikai megjelenítés tekintetében a rendszer bőven hozta az elvárásokat irodai környezetben. A Celsius típus nagy előnye, hogy részletesen konfigurálható a feladatokhoz mérten.

A készüléket a Fujitsu Magyarország bocsátotta a rendelkezésemre.