2024 március 19

Kakaóhiány miatt aggódnak a multik

Ilyenkor az esztendő végén rendre megnő a csokoládé kereslet világszerte.

Polgárháború, időjárás alakítja az árat

Jóllehet Magyarország – az egy lakosra jutó évi nagyjából három és fél kilogramm csokoládé fogyasztásával- nem tartozik a világ vezető ,,csoki faló” nagyhatalmai közé, a kiskereskedelmi adatok szerint, decemberben azért nálunk is mindig megugranak a vásárlások. A csokoládé evésben olyan államok járnak például előttünk, mint Svájc, ahol azért évente tíz kilónyit eme édességből minden egyes állampolgár ,,begyűr” magába, persze ki többet, ki kevesebbet. Az európai átlag egyébként olyan 6-7 kiló között mozog.

A csokoládé alapanyagának, a kakaónak a kereskedelme jövedelmező üzlet a világon. Ráadásul az idei esztendő még a hátralévő hetekben is hozhat újabb meglepetéseket. Az utóbbi évek jócskán szolgáltak váratlan helyzetekkel. 2011-ben a világ egyik legnagyobb kakaótermelő országában, Elefántcsontparton a polgárháború miatt visszaesett a termelés, ami az egekbe lökte az árakat a világpiacon, beleértve a tőzsdéket is. Aztán lassan-lassan újra rendeződött az élet, s a termelés felfutásával elkezdett süllyedni a kakaó ára.

Kedvezőtlen az idei év

Az idei év azonban nem alakult igazán jól sem Elefántcsontpart, sem a közeli Ghána kakaó ültetvényein. Ez a két ország régóta a legnagyobb kakaó termelők közé tartozik. Az idei rossz időjárás alaposan megtépázta a kakaóbab termést.

Elefántcsontparton, csaknem egynegyeddel, Ghánában pedig majdnem harmadával kisebb az éves termés. Igaz az ázsiai Malajziában nagyon felfutott a termelés, ám időközben meglehetősen megnőtt az élelmiszer-és kozmetikai ipar kereslete is.

Számítások szerint 100 ezer tonna feletti hiány alakulhat ki az év végére. Aggódnak is a multinacionális feldolgozók, mert a jelenlegi készletszintek ennek csak a felét teszik ki.

A helyzetre emelkedéssel reagált a kakaó világpiaci ára. Jelenleg a tőzsdén 2800 dollár környékén egyensúlyoz. Megfigyelők azt sem tartják kizártnak, hogy az esztendő végére beállítja a 3000 dollárt. A kakaó ára tegnap 2744 dolláron állapodott meg.

Ellenmondásos a helyzet

A kakaóbab termesztés, kakaótermelés további ellentmondása, hogy a termesztők, az afrikai, ázsiai, dél-amerikai parasztok máig alufizetettek. A nyolcvanas években egy tábla csokoládé árából a világon élő több mint ötmillió termesztő 16 százalékkal részesedett, ma ez az arány 6 százalék. Egyes számítások szerint a kakaót felhasználó nagyvállalatok nettó árbevétele tavaly mintegy 80 milliárd dollárt tett ki. Ez több Ghána éves bruttó nemzeti jövedelménél.

A csokoládépiac virágzik, a kakaótermelés azonban további gondokkal küzd. Fogyatkozik a kakaótermelő országokban az utánpótlás, a fiatal nemzedék képviselői ugyanis nem választják a kakaótermesztés nehéz fizikai munkáját, lehetőség szerint más ágazatokban, vagy külföldön keresnek munkát.

Nemzetközi szervezetek segítségével most arra törekszenek a termelők, hogy egyfajta garantált árat alakítsanak ki. Az ilyen termékeket újabban fair trade jellel látják el. Ez azonban egyelőre csak a világon forgalmazott csokoládék húsz százalékán található meg.

Külföldön készül a magyar csoki

A magyar csokoládé termelés is átalakuláson ment át az utóbbi esztendőkben. A régről ismert közkedvelt csokoládék többsége már nem a magyar üzemekben készül. Az üzletek polcain lévő csokoládék, a Boci, a Tibi, a Balaton szelet látszólag hagyományos magyar termék, ám immár a határon túli, cseh, szlovák, vagy éppen bolgár üzemekben kerül le a gépsorokról.