2024 április 24

Kudarc a Fehér Házban

Technikai csődben az Egyesült Államok

Nem sikerült megállapodni az amerikai kongresszusban az áthidaló költségvetést biztosító jogszabályról hétfőn, így a Fehér Ház elrendelte, hogy az érintett kormányzati intézmények az új pénzügyi év kezdetétől, vagyis közép-európai idő szerint kedd reggel hat óra egy perctől függesszék fel tevékenységüket.

A megoldatlan költségvetési vita által okozott krízist tovább mélyítheti, ha október közepéig nem sikerül megállapodni a 16,7 ezer milliárd dolláros “adósságplafon” felemeléséről. Előzetes számítások szerint ugyanis a szövetségi kormányzat október 17-től újabb hitel felvétele nélkül képtelen lesz finanszírozni kiadásait.

Ez volt az első tárgyalás az ellenérdekelt felek között azóta, hogy október 1-jére virradóra lejárt az átmeneti költségvetés elfogadásának határideje, és a szövetségi kormány kénytelen volt fizetés nélküli szabadságra küldeni 800 ezer alkalmazottját. A két párt vezetői a szerdai sikertelen fehér házi egyeztetést követően egyaránt a másik fél hajthatatlanságát okolták a megállapodás elmaradása miatt. Abban egyetértettek, hogy a konfliktusforrás az egyes részleteiben most bevezetésre kerülő amerikai egészségügyi reform, amely egyebek között további több mint 30 millió emberre terjeszti ki az egészségbiztosítási rendszert.

Az elnök nem tárgyal?

John Boehner, az amerikai képviselőház republikánus elnöke a tanácskozásról távozóban azzal vádolta meg az elnököt, hogy még mindig nem hajlandó tárgyalni. Boehner szerint a beszélgetés barátságos volt, de kevés haladás történt. Mint mondta, azt szeretné, ha az elnök és a demokraták hajlandók lennének a komoly vitára a szövetségi kormányzat finanszírozásával kapcsolatban.

Nehezményezte, hogy a szenátus négy ízben is elutasította a képviselőház által benyújtott, december 15-ig szóló, részleges költségvetési javaslatot (amely mindannyiszor el kívánta vonni az Obama-kormányzat legjelentősebb vívmányának tekintett egészségügyi reform finanszírozásának forrásait).

Boehner úgy vélekedett, hogy a szenátusnak megbízottakat kellene kineveznie a képviselőházi és a szenátusi javaslatok áthidalásáról folytatandó tárgyalásokra.

Az amerikai kormányzati zárolásnak egyelőre nincs érdemi hatása a magyar gazdaságra, és a piaci szereplők többsége megegyezésre számít az elemzők szerint. Hozzátették ugyanakkor azt is, hogy a megállapodás hiányának hosszabb távon komoly negatív következményei lehetnének. A következmények az eurózóna törékeny fellendülését is kisiklathatják, túlzottan mélyíthetik továbbá a gazdaság lassulását a fejlődő országokban.

A demokraták más kérdéseket is felvetettek

Harry Reid, a szenátus demokrata elnöke ezzel szemben azt állította, hogy Boehner volt elutasító, amikor azt a javaslatot tették neki, hogy az átmeneti költségvetés elfogadásáért cserébe tárgyaljanak kérdések széles köréről a kormánypárttal.

Azt Reid is hangsúlyozta, hogy az elnök „erős, erős, erős” volt, és elutasította, hogy a kormány finanszírozásának újraindítása érdekében új tárgyalásokba kezdjenek az egészségügyi reformról, amelyet a republikánusok tiltakozása ellenére tavaly a Legfelsőbb Bíróság alkotmányosnak talált.

Szélsőségek fogságában

„Ha szokásunkká válik, hogy megengedjük azt, hogy néhány ember, egy párt – legyen az a demokrata vagy a republikánus – szélsőséges szárnya zsarolhasson olyan fenyegetéssel, amely aláaknázza az Egyesült Államokba vetett teljes hitet és bizalmat, akkor minden utánam következő elnök olyan helyzetben találja magát, amelyben képtelen a hatékony kormányzásra” – jelentette ki Barack Obama a CNBC televíziónak a fehér házi tárgyalásokat megelőzően.

A „szélsőséges szárny” kifejezéssel Obama a Republikánus Párton belül az ultrakonzervatív Tea Party mozgalom által támogatott képviselőkre utalt.

Nancy Pelosi, a képviselőházi demokrata kisebbség vezetője az államadósság-plafon megemelésének kérdésében kialakult konfliktussal kapcsolatban a fehér házi egyeztetést követően kijelentette, hogy Obama nem fogja az amerikai alkotmány úgynevezett XIV. kiegészítésére hivatkozva, önállóan kiterjeszteni a limitet.

Az amerikai kongresszus egyébként a szövetségi kormányzat legutóbbi, 1995 és 1996 fordulóján történ leállása óta több mint 100 ideiglenes költségvetést fogadott el, a legtöbbet jelentősebb konfliktus nélkül. A jelenlegi vita tartalmának és időzítésének hátterében az áll, hogy az egészségügyi biztosítások piacán október 1-jén nyílt meg a lehetőség az eddig a rendszeren kívül állók nagy tömegeinek csatlakozására.