2024 április 24

Maffia üzletek, sokszázmilliárd euró bevétel

A halotti menetet emberek százai, Rolls Royce-ok végeláthatatlan sora alkotta, a levegőben keringő helikopterből rózsaszirom eső hullott a tömegbe. A zenekar a Keresztapa filmzenéjét játszotta. Hat fekete ló húzta a koporsót szállító aranyozott kocsit a római szalézi templomba. Egy felirat hirdette: Te meghódítottad, Rómát, most hódítsd meg a Paradicsomot!

Felháborodás Casamonica búcsúztatása miatt

Vittorio Casamonica-t az olasz Casamonica klán fejként tartották számon, az általa irányított maffia szervezet elsősorban zsarolással és csempészettel foglalkozott. A rómaiak felháborodása miatt a város vezetői vizsgálatot helyeztek kilátásba. A közlekedés irányítói főként azzal védekeztek, hogy nem volt tudomásuk az eseményről, bele értve az engedély nélkül Róma felett keringő helikoptert. Az egyházi személyiségek szerint pedig a végtisztesség megadása mindenkinek egyaránt kijár.

Egy hónappal e római esemény előtt a világ másik fertályán megtörtént eset sokkolta a közvéleményt. Mexikó egyik legszigorúbban őrzött börtönéből megszökött Joaquin Guzmán Loera, akit El Chapo, a Köpcös néven ismertek, s az ország egyik legjelentősebb drogkartelljának volt a feje. Szinte Monte Christo-i módon jutott ki csaknem másfél hónappal ezelőtt a börtönéből, egy majdnem két kilométeres alagúton keresztül. Azóta nyoma veszett. Felmerült a gyanú, hogy a börtön személyzete is összejátszott a maffiózóval.

Az Egeret elfogtak, a drogkereskedelem virágzik

Mindkét eset arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi bűnszövetkezetek tevékenységével még jó ideig számolnia kell a világnak. Amikor egy esztendővel ezelőtt a spanyol rendőrség azt jelentette, elfogták Hernán Alonso Villát, ismertebb nevén „El Ratón”-t, azaz Az Egeret, akkor a hatóságok úgy értékelték, ezzel kézre kerítették Kolumbia utolsó legnagyobb drogbáróját. Tény, Villa az ország legkeresettebb bűnözője volt, legalább négyszáz gyilkossággal hozták kapcsolatba, kábítószer-és emberkereskedelemmel, zsarolással gyanúsították.

Az azóta eltelt fejlemények azonban azt látszanak igazolni: a kolumbiai kábítószer kereskedelem mégsem maradt irányítók nélkül. Néhány héttel ezelőtt a kolumbiai hatóságok arról adtak számot, hogy országos razzia során hétszáz drog dealert tartóztattak le, s hétszázhatvan kilogramm kábítószert foglaltak le. Az akció során harminc lőfegyver és huszonegy jármű is a hatóság kezébe került.

A példa változatlanul az igazolja, hogy Kolumbia, Peru és Bolivia mellett az ország, ahonnan az egyik legkeresettebb kábítószer, a kokain származik. Az ott előállított árú nagy része az Amerikai Egyesült Államokba és Európába kerül.

Bármennyire is fejlődik, civilizálódik a világ, a szervezett bűnözés a legjövedelmezőbb vállalkozások közé tartozik. A drogkereskedelem, a prostitúció, az embercsempészet, a zsarolás és a bűnözés egyéb ágai dollár milliárdokat hoznak mind a mai napig a bűnszövetkezetek tagjainak, s kivált azok vezetőinek a konyhájára.

Sokszázmilliárd eurós üzlet a bűnözés

A bűnszövetkezetek jövedelmének teljes nagyságát pontosan felbecsülni nem lehet. Időről időre megjelennek azonban értékelések, amelyek azért mégiscsak adnak némi eligazodást az ügyben. Egy korábban megjelent tanulmány szerint 2012-ben Olaszországban a maffia tevékenysége számított a legnagyobb vállalkozásnak. Becslések szerint akkor már évi száznegyven milliárd eurót ért el a bevételük, a nyereségük pedig legalább százmilliárd euróra volt tehető. A legkülönbözőbb bűncselekményekből származó pénzeket kölcsönök formájában forgatták tovább. Előszeretettel kölcsönöztek bajba jutott vállalatoknak, üzleteknek, éttermeknek, amelyeket azután meg is szereztek.

Az ENSZ kábítószer és bűnözés elleni szervezete egy elemzésében a szervezett bűnözés bevételeit hétszázmilliárd euróra becsülte (2012-es adat). A legjobban jövedelmező a drogkereskedelem volt 270 milliárd euró bevétellel, ezt követte a termékhamisítás kétszázmilliárd euróval.