2024 április 24

Mérséklődés köszönthet a magyar gazdaságra

Erőteljes növekedés

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics csütörtökön ismertetett tanulmányában közölte, hogy az általa kidolgozott, GDP-súlyozással számolt összesített térségi gazdasági hangulatindex (ESI) átlaga a múlt hónapban mért 106,6-ről szeptemberben 108,1-re emelkedett.

A ház Magyarországra, Csehországra, Szlovákiára, Lengyelországra, Horvátországra, Romániára, Bulgáriára és a balti köztársaságokra számítja ki hangulati jelzőszámát. A Capital Economics közgazdászainak kimutatása szerint az országcsoport szeptemberi ESI-mutatója az utóbbi kilenc év legerőteljesebb növekedési teljesítményére utal.

Kifogy a szufla?

A ház az általa kiszámolt térségi ESI-index alapján azt valószínűsíti, hogy a vizsgált közép- és kelet-európai EU-gazdaságok hazai összterméke (GDP) átlagosan akár 5 százalékkal is növekedhetett az idei harmadik negyedévben a tavalyi azonos időszakhoz képest. A cég elemzői kiemelik, hogy a térség már a második negyedévben is gyors, 4,5 százalékos éves összevetésű növekedési átlagot ért el.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

A Capital Economics londoni közgazdászai szerint ugyanakkor a harmadik negyedévi regionális növekedési lendület valószínűleg a tetőzést is jelenti, és az idei év végén, valamint 2018-ban a növekedési ütem várhatóan mérséklődik a jelenlegi ciklus kifutásával. A magyar gazdaságra más nagy londoni házak is hasonló növekedési pályát vázoltak fel legutóbbi előrejelzéseikben.

Javítottak az előrejelzésen

A Fitch Group pénzügyi szolgáltatási és hitelminősítői vállalatcsoporthoz tartozó BMI Research pénzügyi-gazdasági elemzőház e héten Londonban ismertetett, felülvizsgált előrejelzésében közölte: az idén 3,6 százalékos, jövőre 3,3 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban.

A ház javította 2018-ra szóló prognózisát, eddig ugyanis a magyar hazai össztermék 3 százalékos növekedésével számolt jövőre. A BMI Research londoni elemzői szerint a felülvizsgálatot a magyar háztartások erőteljes kereslete és a beruházások értékének az EU-folyósítások által is támogatott, folytatódó növekedése indokolja.

A tetőzés után lassulás jöhet

A ház londoni elemzői is úgy vélik azonban, hogy a globális és a térségi növekedés dinamikája az idén tetőzött, és jövőre már lassul az importkereslet a magyar gazdaság legnagyobb kereskedelmi partnerországaiban.

Mérséklődő lendület

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai nemrégiben a magyar gazdaság idei és jövő évi teljesítményére szóló előrejelzésüket egyaránt jelentősen emelték, de jövőre szintén a lendület valamelyes mérséklődésére számítanak.

A ház új prognózisa szerint a magyar GDP-érték az idén 3,8 százalékkal, 2018-ban 3,3 százalékkal bővül a cég által eddig valószínűsített 2,9, illetve 2,8 százalék helyett. A felülvizsgálatot a Morgan Stanley elsősorban az ösztönző monetáris és költségvetési háttérrel, a javuló euróövezeti kilátásokkal, az EU-források gyorsuló lehívásával és a jelentős, eddig elfojtott fogyasztási potenciállal magyarázta.