2024 március 28

Óceáni szemétből készül az új sportcipő

A tengerek védelmének fontosságát hangsúlyozandó két merőben különböző szervezet állt össze. Az egyik a meglehetősen kemény fellépéseiről ismert tengervédelmi szervezet, a Sea Shepheard, a másik pedig a világ egyik legjelentősebb sportruházat gyártója, a német Herzogenaurach-i illetőségű Adidas. Bármennyire is ellentétes a tevékenységük, most közös projekten dolgoznak.

Illegális halászhálókat gyűjtenek össze

A Sea Shepheard tengerekben kifeszített illegális halászhálókat gyűjt össze az Adidas számára. Ezek a hálók olyanok, mint egy tengeri fal, amelyen átúszni akaró halak fennakadnak és elpusztulnak. Az együttműködés a tengervédelmi szervezet és a nagy konszern között fontos, mivel arra hívja fel a figyelmet, hogy mindannyiunknak, így a nagyvállalatoknak is, felelősségük van a környezetünk megóvásában.

A kezdeményezés mögé sok híres ember is odaállt. A környezetkárosítás elleni küzdelem népszerű dolog, aki ebben tevékenykedik, akár hírnévre is szert tehet. A Sea Shepheard és az Adidas közötti együttműködés kedvező fogadtatásra talált a közvélemény előtt is, a többi között ez is hozzájárult egy új cipő kitalálásához.

Környezetvédők szolgáltatják a megoldást

Az Adidas cipőjének anyagát halászhálókból állítják elő, ilyen értelemben tehát teljesen egyedi, környezetvédelmi szóhasználattal élve, zöld cipő keletkezett. Az Adidas és a Nike immár hosszú esztendők óta dolgozik azon, hogy csökkentse cipőinek anyagfelhasználást. Arra azonban, hogy a megoldást a környezetvédők szolgáltatják a számukra, aligha gondoltak.

A cipő prototípusként létezik. A szériagyártásról egyelőre még keveset tudni. Hírek szerint az Adidas az idei esztendőben még újabb tengereket károsító termékekből előállított készítményeket kíván bemutatni.

Nyolc-, tízmillió tonna a műanyag szemét

A tengerek, az óceánok szennyezése meglehetősen súlyos dolog. Nem véletlen, hogy az Atlanti-óceán északi vizeinek műanyag-szennyezettségét méri fel egy új francia tudományos expedíció. Egy hónapon át tanulmányozzák a „plasztiszférát”, vagyis az óceán felszínén lebegő műanyag szemét szigeteinek élővilágát, kórokozóit, vírusait, baktériumait és rovarvilágát.

Az egyesület adatai alapján évente nyolc-tízmillió tonna műanyag szemét kerül az óceánba. Az új expedíció a 7. Kontinens előző missziójának 2014 májusában félbeszakadt munkáját folytatja.