2024 április 19

Okosotthon: öröm- vagy veszélyforrás?

Mindazonáltal, ahogy megfigyelhető az elsőszámú fogyasztói elektronikai kiállításon, a CES2017-en, a következő évtizedben elég sok tárgy, eszköz, készülék – a funkcionálistól az élvezeti cikkeken át – nagy valószínűséggel egy alkalmazással együtt és vezeték nélküli funkcióval fog megjelenni. A világnak és benne az embereknek pedig fel kell készülniük ezekre.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”99″]

Min múlik a védelem?

Először is nagyon fontos, hogy az egyének, a szervezetek és a gyártók tisztában legyenek az interneten rejlő veszélyekkel, amelyeket a rosszindulatú programok és más támadások jelenthetnek és a készülékek megfelelő védelméről gondoskodni kell, mielőtt azok csatlakoznának a világhálóra.

Másodszor a világnak számolnia kell azzal, hogy a jövőbeli „bűnöző avagy tetthely”  az IoT lesz.  Legutóbb az Amazon vállalat kapott olyan kérést, hogy tegye hozzáférhetővé a cég az Echo Dot – egy digitális asszisztens – nevű készüléke által összegyűjtött adatokat annak érdekében, hogy segítsen egy gyilkossági nyomozás során (az Amazon megtagadta a kérést). Az ilyen esetek ráirányítják a figyelmet az internetre csatlakoztatott eszközök növekvő szerepére egy-egy bűneset folyamán.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Az ehhez hasonló hang-aktivált szoftvereket büszkén mutatják be a CES 2017-en más cégek is, mint például a Google, az LG és sok más, egyéb gyártó. Érdemes szem előtt tartani az ilyen készülékek potenciális képességeit, mint például a készülékek közelében történő beszélgetések rögzítése. Nem nehéz belegondolni, hogy ha a hozzáférési jogosultságok védelme gyenge, akkor könnyen elképzelhető, hogy esetleg valaki más is hallja a diskurzust.

Az ördög sosem alszik

Az ilyen rendszerek integrálása egyre nehezebb lesz. Egyes fejlesztők már kísérleteznek olyan szoftverekkel, amelyek képesek hozzáadni vagy rendelkezni hang-aktiválással, mint például a „Photoshop”. A kiberbiztonság világában soha nincs nyugalom.

A csatlakoztatott eszközök használata sokszor előnyös, figyelemre méltó és szórakoztató, és általuk a világ boldogabb, egészségesebb és produktívabb lehet. Nem hagyhatjuk ugyanakkor figyelmen kívül, hogy megfelelő IT védelem nélkül sokkal kiszolgáltatottabbá válhatunk olyanoknak, akiknek a szándékai egyáltalán nem tisztességesek. 

Fontos szerepük van a készülékeket gyártó- és a biztonsági cégeknek egyaránt: elengedhetetlen az együttműködés a két piac között, hogy a készülékek erős védelemmel bírjanak már az első perctől kezdve.

A Kaspersky Lab a következő biztonsági tanácsokat és információkat javasolja az új, összekapcsolt világban:
– Alkalmazza a legalapvetőbb biztonsági gyakorlatokat: aktiváljon erős jelszavakat, rendszeresen ellenőrizze és telepítse a szoftverfrissítéseket, és használjon megfelelő biztonsági szoftvert.
– Az összes hálózatra csatlakoztatott eszköz kapcsán alkalmazza a fenti útmutatásokat, beleértve a routert is.