2024 március 19

Pénz, autó, ingatlan – A NAV mindent visz

Jelentős tételekről van szó, hiszen az elrendelt adóvégrehajtások összege tavaly meghaladta az 1181 milliárd forintot, ami az előző évihez képest 15 százalékos növekedés. Ezen belül a cégek ellen indított adóvégrehajtás 2013-ban több mint 1045 milliárd forintra, a magánszemélyek esetében pedig 136 milliárd forintra rúgott. Az adóhatóság a végrehajtási eljárás során valamennyi, a törvény által biztosított eszközét beveti, hogy felderítse az adós vagyoni viszonyait. Ilyen eszközök az inkasszó, a jövedelemletiltás, ingó és ingatlan foglalása, üzletrész lefoglalása, majd a lefoglalt vagyontárgyak értékesítése.

zárva closed 130404Egymillió inkasszó

A leghatékonyabb eszköz az inkasszó; tavaly több mint egymillió esetben alkalmazta a NAV ezt a behajtási formát (2012-höz képest 4,8 százalékos a növekedés). A jövedelemletiltások száma meghaladta a 81 ezret (10,6 százalékkal több). Egy év alatt 26 500 gépkocsit és 23 700 ingatlant foglalt le a NAV behajtási szervezte. 2013. év folyamán a végrehajtással behajtott elemek összesen 357 041 milliárd forint értéket képviseltek.

Az adóhivatal munkatársainak tapasztalatai szerint egy év alatt 5,8 százalékkal javult a behajtás hatékonysága. A behajtott összeg azonban mindössze 17 százaléka a teljes adóhátraléknak. Az adóhatóságnál ugyanis jelenleg 2100,2 milliárd forintnyi adóhátralékot tartanak nyilván. Ebből 189,7 milliárd a magánszemélyekre, 1910,5 milliárd a vállalati szektorra esik. A gond abból adódik, hogy a tartozás 74,8 százalékát (összegszerűen 1571,1 milliárd forintot) a nem működő cégektől kellene behajtani. Erre viszont kevés az esély.

A pénzügyőr is foglalhat

Az idén NAV több területen is növeli az adóbehajtás hatékonyságát. Igénybe veszi a jogszabály által biztosított új lehetőségeket, így például azt, amelyik az adóvégrehajtók mellett a pénzügyőröket is felhatalmazza ingófoglalásokra. A hatékonyság másik eszköze az informatikai rendszer fejlesztése. Több olyan számítástechnikai fejlesztés van folyamatban, amelyek átadása még ebben az évben várható.

Amint a tájékoztatásból is kiderül: az adóhatóság változatos eszközökkel igyekszik az adótartozásokat behajtani, ha viszont a végrehajtás során nem talál vagyont, kezdeményezi a cég felszámolását. Jellemző, hogy az adóhátralék 61 százaléka, összegszerűen 1281,2 milliárd forint a felszámolással, vagy a felszámolási kezdeményezéssel érintett cégeknél gyűlt össze. Az adós mindaddig szerepel a NAV nyilvántartásában, amíg végrehajtás alá vont adótartozása van.

feketelista_sakk_121115Kivel áll szemben?

– A cég azért sem tűnhet el, mert a feketelista.hu adatbázisában tíz évre visszamenően nyomon követhető – mondja Iklódi András, a feketelista.hu főszerkesztője. Ez idő alatt összesen 268 716 adóvégrehajtást regisztráltunk. A nyilvántartásban összesen tizenkét hivatalos állami intézmény cégekkel kapcsolatos más elmarasztaló határozata is fellelhető. Így például, hogy kinek van adótartozása, ki ellen folyik felszámolás vagy csődeljárás. Az előrelátó üzletember már tárgyalásainak megkezdése előtt pontos képet kaphat arról, kivel áll szemben, kivel akar kapcsolatba lépni. Így megalapozottabb döntést hozhat, későbbi károkat, veszteségeket előzhet meg.

A portál szerkesztői százas listát állítottak össze a múlt év adóvégrehajtásairól, kiemelve azokat a cégeket, amelyeknél a legtöbbször „csengetett” az adóvégrehajtó. Ebből kiderül, három olyan társaság van, amelyik ellen egyetlen év alatt tízszer kellett adóvégrehajtást kezdeményezni. A századik helyre sorolt cégnél is ötször fordultak meg a végrehajtók. Nehezen magyarázható, hogy a száz között csak két fővárosi, Kaposvárról viszont 11 cég szerepel. Az is meglepő, hogy közöttük egyetlen részvénytársaságot sem találunk, miközben a betéti társaságok tizenketten „képviselik” e cégformát. Sőt, közülük hárman, a „helyezéseket” illetően, az első tízbe is bekerültek.

Ahol törzsvendég a végrehajtó

A dicstelen első hely vitathatatlanul a Tamásiban bejegyzett LE-GYEN Faipari Kft.-t illeti meg; tavaly tízszer indítottak ellene adóvégrehajtást, az elmúlt hat évben pedig összesen 42 alkalommal. Szenna község két cége állhat a „szégyendobogó” második és harmadik fokára: a SOMOGYAUTÓ 2000 Kereskedelmi és Szolgáltató Kft, illetve a ROBICON Személy és Vagyonvédelmi Szolgáltató Kft. Az előzőnek – a korábbi évekkel együtt – összesen 27, utóbbinak 20 alkalommal kellett szembenéznie az adóvégrehajtókkal. Az elmúlt évben három cég ellen indult, egyenként kilenc alkalommal, adóvégrehajtás. Ezek: a Kaposváron bejegyzett HARGITAI ÉS TÁRSA Gyártó és Kereskedelmi Kft., a kaposszekcsői HUMÁNPARK-D Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., valamint a dombóvári KULIMARY Kereskedelmi Bt. Ezek a cégek az elmúlt évek alatt 30-40 alkalommal „fogadták” az adóvégrehajtókat.

Az abszolút „rekordot” a kaposvári HÍR – MANÓ Szolgáltató és Kereskedelmi Bt. tartja, ahol az elmúlt évek során összesen negyvenkilencszer fordultak meg az adóvégrehajtók. A második hely is kaposvári céggé; a BARBIX 2000 Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.-t 48 alkalommal vonták adó-végrehajtási eljárás alá. Závodi társaság, a TÉRKŐ-CENTER Kereskedelmi Kft. sorolható a harmadik helyre, ahol negyvenötször kellett végrehajtással beszedni az adót. A mindenkori százas listán egyetlen fővárosi cég neve sem olvasható, ám minden tizediknek Kaposváron van a székhelye. Meglepő, hogy gazdasági súlyuknál nagyobb arányban – 21 százalékkal – szerepelnek a betéti társaságok.