2024 április 26

Részvények és remények a milliárdossá válásra

Elméletileg igen, gyakorlatilag azonban messze nem. Ha ilyen egyszerű lenne, akkor a világ nagy részén multimilliomosok élnének, és senki sem kötne ki a híd alatt miután eljátszotta teljes vagyonát a börzén. Bármekkora is a kockázat, az emberek bíznak önmagukban, s abban, hogy tőzsdézési tehetségükkel a világ legnagyobb befektetői közé emelkednek.

Tőzsdeláz ütötte fel a fejét Ázsiában

Újabban különösen Keleten, a több között Kínában hódít a tőzsdeláz. A kínai részvénypiac fontos mérföldkőhöz érkezett. A sanghaji börze piaci kapitalizációja májusban elérte az 5,9 ezer milliárd dollárt. A Kínai Népköztársaság másik fontos kereskedelmi központjában, Sencsenben pedig 4,4 ezer milliárd dollárra emelkedett az ottani tőzsde kapitalizációja. Ezzel a két tőzsde együttesen átlépte a a bűvös tízezermilliárd dolláros határt. Ezt mutatják a részvénytőzsdék nemzetközi szövetségének adatai.

A kínai tőzsdék immár esztendők óta folyamatosan menetelnek előre. A friss statisztikák szerint a sanghaji tőzsde a harmadik legnagyobb a világon, ott van a New York-i NYSE és a technológiai börze, a Nasdaq után. A sencseni tőzsde is jól áll, ott van a legnagyobb tíz között, megelőzi például a hongkongi tőzsdét, az Euronext-et, a német és a svájci börzét.

Egyre több vállalat tör be a piacra

Mindez azért is figyelemreméltó, mivel úgy tíz évvel ezelőtt Kínának jóformán semmilyen hatása nem volt a nemzetközi részvénypiacokra. Nyolc, tíz esztendővel ezelőtt a sanghaji, vagy a sencseni tőzsde jelentéktelen súllyal bírt a nemzetközi részvénykereskedelemben.

Szabályos tőzsdeláz rejtőzik a dolgok hátterében. Az érdeklődés következtében az árfolyamok esetenként százötven százalékos magasságokba lőttek ki, Sencsenben még ennél is nagyobb volt a növekedés. Egyre több kínai vállalat tör be a piacra, s ennek következtében egyre több kínai ember teszi a pénzét, a megtakarításait értékpapírokba.

A szakértők legnagyobb dilemmája az, meddig tarthat ez az őrületes száguldás. A tőzsde ugyanis közismerten olyan, hogy a nagy felíveléseket, visszafordulások, majd mélypontok követhetik. Vajon már eljutottak a topra a kínai tőzsdék? Ez most Ázsiában a legnagyobb dilemma.

Megnyílnak a kapuk a külföldi befektetők előtt

Fejlődő piaci szakértők szerint a helyzet meglehetősen összetett. Igaz ugyan, hogy Kína egyre nagyobb mértékben nyílik a külföldi befektetők előtt. Ám a Sanghgajban és Sencsenben befektetett pénzek kilencven százalék a belföldi invesztoroktól származik.

Az ázsiai állam azonban lassan-lassan ténylegesen megnyílik a nemzetközi tőke, a befektethető pénzek számára. Ezt szolgálja az együttműködés a hongkongi és a sanghaji tőzsde között, amely következtében hongkongi befektetők sanghaji papírokkal kereskedhetnek és fordítva. Egy hasonló együttműködés nyitja majd ki a kapukat Hongkong és Sencsen között.