2024 március 29

Robert Fico: Nem hagyhatjuk, hogy az emberek halálukig dolgozzanak

Az újságíró-gyilkosság ellensúlya is lehet Ficoék lépése

A nyugdíjkorhatár jelenleg 62 év és mintegy négy és fél hónap Szlovákiában. A nyugdíjkorhatár a hatályos szabályozás szerint évente változik, ennek mértékét egy erre kialakított szorzó alapján számolják ki, a mindenkori átlagéletkor figyelembevételével. Ennek a rendszernek a néhány évvel ezelőtti bevezetése óta a nyugdíjkorhatár évente valamivel több, mint két hónappal emelkedik.

Tanulj a tőzsdén kereskedni 21 nap alatt! Kérd az INGYENES videóidat még ma! (A kereskedés kockázatos.) (x)

Ez a rendszer nem tartalmaz kitételt arra vonatkozóan, hogy meddig emelkedhet a nyugdíjkorhatár. A nyugdíjkorhatár változtatásának ezt a módját még az előző kormányzati ciklusban, Robert Fico második kabinetjének idején vezették be. Azzal, hogy maximális felső határt kellene szabni a nyugdíjaskor emelkedésének, Szlovákiában először a szakszervezetek álltak elő tavaly ősszel.

Most öntötték végleges formába

A követelést később az Irány tavaly októberi kongresszusán már célkitűzésként fogalmazták meg, s a tervet mostanra öntötték kézzelfogható formába.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

„Nem hagyhatjuk, hogy az emberek halálukig dolgozzanak” – szögezte le a módosítást indokolva pénteken Robert Fico, aki a kormányfői posztról márciusban történt kényszerű távozása után megmaradt pártjának élén.

Kifejtette: a tervezetben szereplő 65 éves korhatár még nem végleges, elképzelhető, hogy olyan változatot hagynak majd jóvá, amelyben a gyermeket nevelő nőknél a nyugdíjkorhatárt ennél alacsonyabban határoznák meg.

Az alkotmány módosítására háromötödös többségre – több, mint 90 szavazatra – van szükség a 150 fős szlovák parlamentben. A törvényhozásban a kormánykoalíció 78 képviselői mandátumot tudhat a magáénak, így a javaslat jóváhagyására ellenzéki voksokra is szüksége lesz.