2024 április 25

Szerkezeti reformokat sürgetnek a nagyhatalmak

Nincs szó két eltérő szemléletmódról

Wolfgang Schauble a G7 csoport pénzügyminisztereinek és jegybanki elnökeinek kétnapos tanácskozását értékelő tájékoztatóján elmondta: a hetek egyetértenek abban, hogy a versenyképességet erősítő, „nagyratörő” szerkezeti reformok és az államadósság, valamint a költségvetési hiány csökkentése nélkül nincs fenntartható növekedés. Az államadósság felduzzasztásával járó gazdaságélénkítő programok iránt gyakran felmerülő igényre tekintettel „komoly siker”, hogy a vezető ipari hatalmak mind a pénzügyi fegyelem és a reformok pártjára álltak – emelte ki a német pénzügyminiszter.

A berlini vezetést az utóbbi években a G7 csoporton belüli is számos bírálat érte, amiért szigorú takarékoskodásra, az államadósság csökkentésére és szerkezeti reformokra épülő válságkezelő politikát sürgetett a bajba került országoktól, a gazdaság állami élénkítése és a beruházások felfuttatása helyett, és Németországban is az államháztartási fegyelemre összepontosít, a beruházások ösztönzése helyett. Ugyanakkor a német nemzeti bank (Bundesbank) elnöke szerint valójában nincs szó két eltérő szemléletmódról. „Az állam pénzügyeinek stabilitása és a tartós növekedés nem áll ellentétben egymással” – mondta Jens Weidmann a pénzügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón.

Mély szerkezeti problémák vannak

Hangsúlyozta, hogy a világgazdaság növekedési üteme már a 2008-ban kiteljesedett válság előtt lassult, és a kilábalás megindulása óta a növekedés rendre elmaradt a várt mértéktől, ami mélyebben húzódó szerkezeti gondokra utal. Ezért sürgősen meg kell indítani, illetve folytatni kell a reformokat.

A pénzügyminisztérium honlapján közvetített sajtótájékoztatón Schäuble és Weidmann egyaránt kiemelte a demográfiai folyamatok, a hét vezető ipari állam lakosságának elöregedéséből fakadó gondok jelentőségét. Schäuble hozzátette: a demográfiai tényezők mellett a digitális forradalom a másik nagy trend, amely alapvetően meghatározza a következő időszak gazdasági folyamatait, és erről „még csak most kezdünk el beszélni”.

Drezdában a hetek – a soros elnök Németország mellett az Egyesült Államok, Franciaország, Japán, Kanada, Nagy-Britannia és Olaszország – pénzügyminiszterei és jegybanki elnökei vettek részt, valamint jelen volt Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója, Pierre Moscovici, az Európai Bizottság (EB) gazdasági ügyekben illetékes tagja és az euróövezeti országok pénzügyminisztereit összefogó eurócsoport vezetője, Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter. A tárgyalásokon a G7 csoport állam-, illetve kormányfőinek május 7-én kezdődő kétnapos bajorországi találkozóját készítették elő.