2024 április 19

Szülő vagy? Itt vannak a leghasznosabb appok!

Szülőként rengeteg mindenre oda kell figyelni, és még ennél is több dolgot kell fejben tartani. Az idő és a pénz beosztása, a feladatok elvégzése, a határidők betartása, a gyerekek fuvarozása/kísérgetése valamint a kisebb-nagyobb sérülések ellátása még csak egy része azoknak a teendőknek, amikkel egy szülő szembesül nap mint nap. És akkor a minőségi idő eltöltéséről, vagyis a programok szervezéséről még nem is beszéltünk.

Hagyjuk, hogy néha okosabb legyen nálunk a telefonunk! Íme a lista, ami segítségünkre lehet!

1. Any.do – mert az idő pénz

Az időben elvégzett feladatok elősegítik a biztonság és a nyugalom érzését. Sőt, néha még pénzt is megtakaríthatunk: sokat jelent ugyanis, ha nem kell pótdíjat fizetnünk egy elfelejtett törlesztőrészlet vagy egy késve visszavitt könyvári könyv miatt.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Az any.do egy olyan program, ami segít menedzselni és észben tartani a család teendőit. A feladatokhoz társíthatunk jegyzetet is, ez a funkció jól jöhet például a bevásárlásoknál.

A magyarul is használható programot egységes dizájn és egyszerű kezelhetőség jellemzi. A feladatok közé szinte mindent felvihetünk: hogy kit kell felhívni, mit kell feladni, kivel lesz találkozónk, milyen takarítási műveletet kell elvégeznünk, esetleg milyen kötelező olvasmányt kell elolvasnia a gyereknek ma, holnap vagy a közeljövőben.

Az Any.Do egyik extrája a napi tervező mód, amiben egy nagyobb projekt alfeladatait is nyomon követhetjük, így könnyebb elkerülni, hogy egyes teendők napokig vagy hetekig tolódjanak. A Cal naptárapplikációval társítva heti bontásban még áttekinthetőbbé tehetjük a feladatok kavalkádját.

2012-ben ez volt az év Android-appja, és ugyanebben az évben az Apple „Intuitive Touch” díját nyerte el. Ebből következik, hogy természetesen mindkét telefontípusra letölthető.

2. Google Maps és Waze – hogy mindig odaérjünk időben

Itt talán nem is igényel sok magyarázot, miért hasznosak ezek a programok. Aki késett már el valaha azért, mert eltévedt, vagy mert a megszokott útvonalon átépítés, forgalmirend-változás vagy dugó volt, annak életmentő appok lehetnek.

A Google Maps leginkább a tömegközlekedéshez lehet nagy segítség, ugyanis többezer város járatait ismeri, így ha megadjuk az időpontot, hogy mikor mennénk egy adott helyre, azonnal listázza, hogy mire szállva érünk oda a leggyorsabban/legkönnyebben.

Ha gyalog mennénk, segíthetnek az utcaképek, hogy biztosan tudjuk, jó helyen járunk, de akár a hangvezérelt GPS-navigációt is használhatjuk, fülhallgatóval még csak fel sem tűnik senkinek, hogy bizonytalanok vagyunk az útirányban.

Akik rendszeresen járnak autóval, nagyszerűen hasznosíthatják a Waze applikációt, a program ugyanis tudja, ha valahol dugó van, és azonnal át is tervezi az útvonalat, hogy kikerülhessük a fennakadást, és időben – de legalábbis nem fél óra késéssel – odaérjünk a kívánt helyre.

A Waze közösségi bejelentések alapján működik, így arról is tudomást szerezhetünk, ha egy korábban arra közlekedő autóstársunk rendőrt, balesetet vagy lezárást látott az úton.

3. Pénziránytű – hogy a családi kassza is rendben legyen

A Pénziránytű Alapítvány pénzügyi tervezője a költségvetés kézben tartásában lehet segítségünkre. A bevételek és kiadások felvitele egyszerű, az alkategóriák megadásával pedig még átláthatóbbá tehetjük költéseinket.

Megadhatunk befizetendő számlát is, amire minden belépésnél felhívja a figyelmünket a program. Ha az összeg melletti négyzetet “bepipáljuk”, azzal jelezhetjük, hogy rendeztük a tartozást.

A költségvetés-kezelő nagy előnye továbbá, hogy kategóriánként megadhatjuk a tervezett kiadásainkat, és ezek alakulását is mindig látjuk a főoldalon. Így azt is megtudhatjuk, hogy az előzetes kalkulációhoz képest mennyivel költöttünk többet például ruhára vagy élelmiszerre.

Hasznos opció még, hogy csoportot is létrehozhatunk, amelybe meghívhatjuk családtagjainkat. Ezzel a megoldással könnyen nyomon tudjuk követni, hogyan kezelik a pénzt azok, akikkel egy háztartásban élünk. A számítógépes felület mellett okostelefonon is használhatjuk, az applikáció Androidra és iOS-re egyaránt elérhető.

Erről és másik két költségvetés-követő applikációról már írtunk itt is.

4. Elsősegély – hogy mindig tudjuk, mit kell tennünk

“Jobb félni, mint megijedni”-alapon ezt mindenkinek érdemes lehet letölteni. Sosem tudhatjuk ugyanis, hogy mikor lesz szükség bizonyos elősegélynyújtási technikákra.

A progrram az egyszerű és nagyszerű elvet követi: 18 helyzetből választhatunk, és egy nagy, piros gombot kell megnyomnunk, ha nem tudjuk, mi okozza a problémát.

A vészhelyzet megadása után a rendszer végigvezet minket a teendőkön, segít diagnosztizálni, és felhívja a figyelmünket, ha már mentőre van szükség. Ha ez az eset állna fenn, az alkalmazás ahhoz is segítséget nyújt, mit tegyünk a szakemberek kiérkezéséig.

Érdemes vészhelyzet nélkül is végignézni mindent, hogy ha élesben kell cselekednünk, tudjuk, mik a lehetőségek.

Az app mentőhívó gombot, valamint kórház- és defibrillátorkeresőt is tartalmaz – az Országos Mentőszolgálat támogatásával. A program Androidra és iOS-re is elérhető.

5. Naptárappok – hogy könnyebb legyen a szervezés

Minél nagyobb a család, annál könnyebben uralkodik el a káosz. A szülőknek nincs könnyű dolguk, amikor több gyerek edzését, különóráját és kirándulását kell összehangulniuk a saját terveikkel.

Hogy ne merüljünk el a programok és az idő tengerében, 2 alkalmazás is segítségünkre siet: a hasonló nevű Hub Family Organizer és Cozi Family Organizer.

A megosztható és több tag által szerkeszthető naptáraknak köszönhetően egyszerűen és egy helyen kezelhetjük a családtagok heti tervét, időpontjait, programjait. Így többé nem lesznek elfelejtett focimeccsek, szülői értekezletek és évfordulók, és az állandó feszültség helyett több időt szánhatunk az igazán fontos dolgokra.

iPhone-on és Androidon egyaránt használhatjuk.

+1. Édes kisbabám – hogy mindig emlékezzünk a szép pillanatokra

Ez a program a babát váró és a már gyakorló szülőknek is egyaránt jól jöhet. A várandósság alatt hétről-hétre figyelemmel kísérhetjük az új élet alakulását, a baba megszületése után pedig havi bontásban láthatjuk fejlődését.

Ezen kívül rengeteg hasznos tippet is találhatunk az alkalmazásban, a babaszoba kialakításától kezdve a házi készítésű bébiételeken át egészen a bilire szoktatásig és a kistestvér érkezéséig mindenről.

Az olvasnivalók mellett azonban személyes naplóként is használhatjuk, így könnyedén egyben tarthatjuk az összes kisbabánkhoz fűződő emlékünket és tapasztalatunkat, akár képekkel illusztrálva.

A számítógépes felület mellett Androsidos és iOS-es készülékeken is használható.