2024 április 19

Trading Pareto-elv

Pareto-elv

Mielőtt belevágnék, nézzük mit jelent maga a Pareto-elv. Az egyszerűség kedvéért idéznék a Wikipediaból:

„A Pareto-elv, más néven a 80–20 szabály kimondja, hogy számos jelenség esetén a következmények 80%-a az okok mindössze 20%-ára vezethető vissza. Eredetileg Vilfredo Pareto olasz közgazdász alkotta meg 1906-ban azt a matematikai képletet, amellyel az egyenlőtlen vagyoneloszlást (a javak egyenlőtlen eloszlását) írta le megfigyelései alapján. Pareto azt állította, hogy a megtermelt javak 80%-a a társadalom 20%-ához kerül a társadalomra jellemző vagyonelosztás során. Dr. Joseph Juran (1930 és 1940 között) hasonló megállapításra jutott a minőségügy területén. Juran megfogalmazásában a (bekövetkező) problémák 80%-át a hibák (az elkövetett hibák) 20%-a okozza. A közgazdaságtan és a menedzsmenttudomány területén széles körben megfigyelt és tudatosan alkalmazott elvről beszélünk. Egy piaci környezetben működő vállalat bevételének 80%-át általában a vevők 20%-a „termeli meg”. De mondhatjuk azt is, hogy a tevékenységeinknek 20%-a hozza a jövedelmünk 80%-át (kiemelés általam). A hirdetések 20%-a hozza az üzletek 80%-át. Ezen elv ismerete segíti a döntéshozatalt.”

Hol jelenik ez meg a tradingben?

2005 óta kereskedek, de eleinte abszolút nem voltam tudatos a fenti elvre. Néhány éve kezdtem el magam figyelni ilyen szemszögből és a következő megállapításra jutottam:

  • a tradingre fordított idő 20%-a hozza a profit 80%-át,
  • a profit 80%-át a használt stratégiák 20%-a adja,
  • a tanult dolgok 20%-a adja az eredmények 80%-át,
  • régen igaz volt, hogy a kereskedett termékek 20%-a adta a profit 80%-t, ma már épp ezért csak azzal a 20%-al kereskedek,
  • a hírolvasás 20%-a adja az érdemi tények 80%-át.

Érdemes a fentiek alapján ránézned a kereskedésedre. Kíváncsi lennék, hogy te mit fedeztél fel benne…

Mit lehet ebből levonni tanulságként?

Azt, hogy felesleges „túlgörcsölni” a dolgokat. Nem a sok és a még több tevékenység hozza az eredmények döntő többségét. A sikered nagy része nem azon múlik, hogy hány órát töltesz a gép előtt „szorgalmasan” és mennyi hírt olvasol el. Sokkal inkább a fókusz és a hatékonyság a kulcsa a profitnak. Rá kell jönnöd, mi működik és arra fókuszálni. A többi puszta zaj, felesleges információ és tevékenység.

Ha kereskedsz, ne tevékeny legyél, hanem eredményes. Sokan keverik a kettőt. Nem az számít, hogyan csinálod, hanem az, hogy mit. Hiába ülsz ott a gép előtt szorgalmasan órákat, ha rossz a fókusz és a stratégia.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”85″]