2024 március 29

Uniós támogatás a homokhátságért

Nógrádi Zoltán (Fidesz-KDNP) a fejlesztést bemutató sajtótájékoztatón elmondta, az érintett települések azért váltak ki a szegedi hulladékgazdálkodási rendszerből, mert annak fejlesztése nem vette figyelembe a térség speciális igényeit. A 2020 végére megvalósuló, 2,5 milliárd forintos összköltségű beruházás mintegy 35 ezer embert érint – tudatta a politikus. Hozzátette: idén a projekt előkészítése zajlik, a beszerzések jövőre indulnak. A térségben jelentős a tanyán élők aránya, ezért olyan szállítójárműveket is vásárolnak, melyek alkalmasak a dűlőutakon történő szállításra.

A mezőgazdaságban fontos a kertészeti kultúrák szerepe, ezért magas a zöld hulladék aránya, így bővítik ennek gyűjtését, emellett külön rendszert alakítanak ki az üveghulladékok újrahasznosítására is – közölte a polgármester. A településeken „három kukás” rendszer működik majd, a háztartások külön gyűjtik a kommunális, a szelektív, és a zöld hulladékot. Kisteleken a zöld hulladék kezelésre, Mórahalmon pedig az újrahasznosítható hulladék válogatására alakítanak ki önálló telephelyet – mondta Nógrádi Zoltán.

A pályázat fontos célkitűzése az is, hogy a településeken keletkező csomagolási hulladékot 90 százalékban szelektíven gyűjtsék vissza. Ennek érdekében szemléletformáló és ismeretterjesztő kampány is indul – tudatta a politikus.