2024 április 25

Vágást várnak Budapesttől Londonban, de még nem ma

A Cityben mindazonáltal van ezzel ellentétes, az idei év későbbi szakaszára MNB-kamatemeléssel számoló előrejelzés is. Ezt a prognózist a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai adták. Hétfői előrejelzésük szerint a jelenlegi deflációs időszak átmeneti jelenség, amelyet a közműdíj-csökkentések, a fél év alatt megfeleződött olajárak és a 15 évi mélypontra süllyedt élelmiszerár-infláció „rendkívüli egybeesése” okozott.

2 százalékos infláció, 2,4 százalékos növekedés 2015-re

A UBS londoni elemzői az idei év egészére zéró átlagos inflációt várnak Magyarországon, ám ezen belül – elsősorban az időközben belépő bázishatások miatt – az év végére már határozott ívű gyorsulásra számítanak. A ház 2015 végén 2 százalék felé tartó tizenkét havi inflációt valószínűsít.

A UBS elemzői hangsúlyozták, hogy a bérkiáramlás nem lassult számottevő mértékben, és ez alátámasztja a cég azon véleményét, hogy a magyar háztartási szektorban nem gyökeresedett meg a deflációs várakozás.

Mindemellett a reálgazdasági aktivitási adatok, valamint a devizaalapú hitelek problémájának rendezéséből eredő potenciális fogyasztási többlet egyre inkább felfelé ható kockázatot jelent a UBS idei növekedési előrejelzésére, amely jelenleg a magyar hazai össztermék (GDP) 2,4 százalékos bővülését valószínűsíti.

Rövid távon marad a kamat

Ebben a helyzetben a UBS londoni elemzői szerint az MNB akkor jár el kellő megfontoltsággal, ha rövid távon nem mozdítja alapkamatát. A cég ugyanakkor az idei második fél évre már MNB-kamatemeléssel, 2015 végére pedig 2,50 százalékos alapkamattal – vagyis 0,40 százalékpontos kumulatív emeléssel – számol, elsősorban arra a várható nyomásra válaszul, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve kamatemelései gyakorolhatnak a forintra.

Más nagy londoni házak azonban egyöntetűen kamatcsökkentést várnak a magyar jegybank részéről.

Fél százalékponttal csökkenhet az alapkamat

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői potenciálisan 0,50 százalékpontig terjedő, fokozatosan végrehajtott enyhítéssel számolnak az idei első fél évben. A ház szerint a monetáris tanács valószínűleg megvárja a márciusban esedékes új inflációs jelentést, de tekintettel a rendkívül enyhe inflációs környezetre, és arra, hogy a forint január közepe óta 5,5 százalékkal erősödött az euróval szemben, a GS elemzői szerint arra is van egy kis esély, hogy az MNB már kedden végrehajt egy kamatcsökkentést.

A cég szerint az enyhítési ciklus újrakezdésének máris adottak az inflációs feltételei. A Goldman Sachs elemzői egészen az idei harmadik negyedévig negatív tizenkét havi inflációs ütemeket várnak, és bár a bázishatások miatt számítanak valamelyes gyorsulásra 2015 végén és 2016 elején, várakozásuk szerint az infláció később is az MNB 3 százalékos célja alatt marad.

Előkészítik a lazítást

A Royal Bank of Scotland (RBS) londoni befektetési részlegének közgazdászai szerint az MNB monetáris tanácsa a keddi kamatdöntő ülésen a márciusi kamatcsökkentés kommunikációs előkészítéséhez kezd hozzá. A ház márciusra 0,10 százalékpontos, az újabb enyhítési ciklus egészében 0,30-0,50 százalékpont közötti MNB-kamatcsökkentést valószínűsít.

Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays elemzőstábja 0,60 százalékpontos további MNB-kamatcsökkentést – így 1,50 százalékig csökkenő jegybanki alapkamatot – vár. A ház várakozása szerint az MNB márciusban kezdi az újabb enyhítési ciklust, és három hónap alatt éri el az 1,50 százalékos alapkamat-mélypontot.

1,5 százalékig eshet az alapráta

Ugyanilyen mértékű MNB-kamatcsökkentést jósoltak a Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői is. A ház új prognózisa szerint is márciusban kezdődik a magyar jegybank enyhítési ciklusa, kisebb, 0,10 százalékpontos lépésekkel. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint azonban megvan az esélye az agresszívabb, lépésenként 0,20 százalékpontos kamatcsökkentési sorozatnak is.

A Morgan Stanley londoni elemzői szerint valójában nincs érdemi iránymutatás arra, hogy meddig csökkenhet az MNB alapkamata, de a magyar jegybank a múltban rendszerint vonakodott attól, hogy a lengyel központi bank alapkamata alá vigye saját irányadó rátáját.

A Morgan Stanley szakértői hangsúlyozták, hogy Lengyelországban minimum 0,50, potenciálisan 0,75 százalékpontig terjedő jegybanki kamatcsökkentést várnak; ez 1,50-1,25 százalékra csökkentené a lengyel alapkamatot. A cég szerint ennek alapján ésszerű az a feltételezés, hogy az MNB 1,50 százalékig csökkenti alapkamatát.

Márciusban lesz az első lépés

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői is azt valószínűsítik, hogy az MNB az év közepéig 0,50-0,60 százalékponttal csökkenti alapkamatát. A ház londoni elemzői is azzal számolnak, hogy a monetáris tanács az első – valószínűleg 0,20 százalékpontos – kamatcsökkentést már márciusban végrehajtja.

A hosszú távú átlag feletti GDP-növekedési ütem a korábban vártnál gyorsabban szűkítheti a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rést, ám a magyarországi infláció várhatóan ennek ellenére sem éri el az MNB 3 százalékos célját a belátható előrejelzési távlatban, és a monetáris tanács valószínűleg inkább arra koncentrál majd következő kamatdöntő ülésein, hogy az inflációs ráta mennyivel elmarad a célszinttől – jósolták a JP Morgan londoni elemzői.