2024 április 27

Vagyonnyilatkozatokkal a korrupció ellen

A körülbelül 15 milliós megaváros Nansa kerületében dolgozó vezetőknek nem csak ingatlan vagyonukat vagy autóikat kell bevallaniuk, hanem külföldi utazásaikról is számot kell adniuk, és részletes nyilatkozatot kell tenniük családtagjaik állásáról – tájékozatott a városi pártbizottság fegyelmi ellenőrző bizottságának szóvivője. Mej Ho-csing hozzátette, tudják, hogy a vagyonnyilatkozat önmagában nem megoldás a korrupció elleni harcban, ezért módszeres fellépésre készülnek például az információk folyamatos megosztásával.

Kínában az új pártvezetés határozott fellépése nyomán tavaly november óta nyíltabban és határozottabban folyik a küzdelem az egész országot, illetve annak állami és párthivatalait átszövő korrupció ellen. A visszaélések leleplezésében komoly szerep jut az internetnek. A világhálón mások mellett olyanokat buktattak le, akiknek nagyszámú ingatlan, lakás volt a nevén. Mint a napokban kiderült, ez ellen az érintettek több helyütt úgy próbáltak meg védekezni, hogy az adatvédelemre és a személyiségi jogok védelmére hivatkozva megszigorították az ingatlan-nyilvántartásba való betekintés szabályait.

A tulajdoni lapokhoz ezekben a városokban például már csak maguk a tulajdonosok, az ügyészségek, egyéb hatóság vagy ügyvédek juthatnak hozzá. Az online közösség nagy része úgy véli, a szóban forgó városok szabályai csak a tilosban járókat védi, hiszen azoknak, akik törvényesen vásároltak ingatlant, nincs okuk félni a nyilvánosságtól.

A helyzet azonban úgy áll, hogy a központi rendelkezések nem biztosítják mindenkinek a tulajdoni lapokhoz való hozzáférést, de a helyi kormányzatoknál még ezeket sem hajtják végre. Sokan úgy vélik, hogy a földhivatali lapokat zsarolásra lehetne felhasználni.

Mások felvetették, külön normákat kellene alkalmazni az állami tisztségviselőkre, akiket kötelezhetnének arra, hogy önként tegyenek vagyonbevallást, s az információt elérhetővé kellene tenni.