2024 március 29

Vállalkozások élénkítik a lízingpiacot

A teljes vállalati hitelállomány hatodát teszi ki a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramjában eddig folyósított mintegy 1200 milliárd forintnyi összeg, amelyet több mint 16 ezer mikro-, kis- és középvállalkozás igényelt. Az MNB növekedési hitelprogramjának (nhp) második szakaszában 98 százalékra nőtt az új hitelek, ezen belül főként a beruházási hitelek aránya.

A kisebb beruházások dominálnak

A mikrovállalkozások súlya a programban 25 százalékról 34 százalékra nőtt. Az adatokból látszik, hogy a pénzügyi lízinget, amely az nhp második szakaszában került be az igényelhető finanszírozási formák közé, elsősorban a mikrovállalkozások vették igénybe – mondta a lízingszövetség főtitkára.

Kifejtette: a mikrovállalatok dominanciájából következik, hogy a lízing esetében átlagosan a kisebb hitelek a kelendőbbek, az átlagosan igényelt összeg a jegybanki adatok szerint 10 millió forint alatt volt. Ezek a vállalkozások jellemzően 3-5 éves futamidejű konstrukciókat kedvelnek, és eszközbeszerzéseket finanszíroztak, egyebek között haszongépjárművek, gépek, berendezések vásárlására fordították a lízingelt összeget.

Meglódult a haszongépjármű-piac

Lévai Gábor emlékeztetett: a legfrissebb adatok szerint az év első 11 hónapjában 82 ezer új járművet adtak el Magyarországon, ami 20 százalékos növekedés. A bővülésben a személyautók (20 százalékos növekedéssel) és a kisteherautók (40 százalékos növekedéssel) játszották a főszerepet. A járműpiaci bővüléshez hozzájárultak a lízingcégek is, hiszen sok vállalkozás lízingelt az nhp-n keresztül új járműveket – emelte ki.

Lévai Gábor jelezte: a jegybanki program keretében csak haszonjármű finanszírozható, tehát a program csak a kis- és nagyteherautók piacának bővüléséhez járult hozzá.

Szorosabb együttműködés a vállalkozásokkal

A főtitkár kifejtette: a Magyar Lízingszövetség tagvállalatai 2014 első kilenc hónapjában 309 milliárd forint értékben finanszíroztak beruházásokat, ami éves összevetésben 16 százalékos növekedés. A szerződések száma 5 százalékkal 52 ezerre emelkedett. „A lízingcégek a jövőben az eddiginél is szorosabb együttműködést alakítanak majd ki a vállalkozásokkal” – emelte ki Lévai Gábor.

Hozzátette: a jegybanki és eximbankos program mellett a gazdaság élénkülésével a vállalkozások pénzügyi mozgástere is bővülni fog, ez lehetőséget ad arra, hogy a cégek a kedvező kamatszint miatt alacsony kamatozású lízingkonstrukciók segítségével eszközbeszerzéseket hajtsanak végre.