2024 március 28

Válságkezelés szlovén módra: privatizáció

A ljubljanai beszámolók szerint Cerar a Reuters kelet-európai befektetési konferenciáján is a privatizáció szükségességéről beszélt.

Változott a vélemény

Az új szlovén miniszterelnök a választási kampány során az állami vállalatok privatizációjával kapcsolatban csak visszafogottan fogalmazott.

Júniusban még úgy nyilatkozott: tisztában van azzal, hogy a gazdaságot liberalizálni kell, és bizonyos állami vállalatokat el kell adni, de például a szlovén távközlési vállalat és a ljubljanai reptér eladását nem támogatta.

Most viszont már arról beszélt, hogy az előző kormány által privatizációra szánt 15 vállalat eladása a kormány válságkezelő intézkedései közé tartozik majd, amelyekkel az ország pénzügyi helyzetén javítanának. Emlékeztetett arra, hogy Szlovénia tavaly majdnem nemzetközi mentőcsomagra szorult pénzügyi gondjai miatt, és az ország bankjainak jelentős részét az állam mentette meg 3,3 milliárd euróval a rossz hitelek miatti csődtől.

A költségvetési hiányt is csökkentené

A Jugoszláviától 1991-ben külön vált Szlovénia kormányai több mint két évtizede halogatják a magánosítást, így az ország gazdaságának mintegy fele – egyebek mellett a stratégiai fontosságú szlovén Telekom, a ljubljanai repülőtér, a koperi kikötő és az állami vasút – még mindig állami vezetés alatt van.

A befektetők elvárásainak eleget téve a kormány elvetette azt a korábbi felvetést is, hogy a szlovén Telekomot részekre bontsa, és részenként privatizálja, így a legértékesebb állami vállalatot egyben veheti meg a legtöbbet kínáló vásárló.

Cerar hozzátette, hogy a közeljövőben bővítik a privatizálásra kínált vállalatok tizenötös listáját. Emellett kiemelte, hogy kormánya céljai között szerepel az is, hogy az idén várhatóan a bruttó hazai termék (GDP) 4,5 százalékát kitevő költségvetési hiányt jövőre 3 százalékra csökkentsék.

Sok az ígéret

A júliusi előre hozott választásoktól politikai stabilizációt és a gazdaság élénkítését várták a szavazópolgárok. A 90 fős parlamentben a kormánykoalíciónak 52 helye van, és egyelőre úgy tűnik, mindenki elégedett a politikai újoncnak számító Cerar kormányával. A gazdaság élénkítése sem várat magára.

A kormányfő az interjúban kifejtette, hogy a szlovén gazdasági növekedés az idén várhatóan 2 százalékos lesz a megnövekedett exportnak és az egyre nagyobb beruházásoknak köszönhetően. Emellett azt ígérte, hogy javít az adórendszeren, csökkenti a szürkegazdaság mértékét, újabb hazai és a külföldi befektetéseket vonz a gazdaság különböző területeire, valamint csökkenti a bürokráciát.