2024 április 20

Versenyképes akarsz maradni? Itt egy jó tipp!

Üzletek hiúsulhatnak meg

A közlemény idézi Keleti Józsefet, a Bisnode csoport Magyarországért felelős igazgatóját, aki elmondta, hogy a válság után megugrott a cégfelszámolások száma, egyre több vállalkozás nem tudta kifizetni tartozásait, ezért hitelezőik felszámolást indítottak ellenük. Hozzátette, hogy sokan megütötték a bokájukat vevőjük nemfizetése miatt, így a cégek egy része előrefizetést kért. Úgy gondolták, hogy ők nem fognak hitelezni vevőiknek, és nem vállalják az ezzel járó kockázatokat – mondta.

Ahogy a bankok is, a vállalati szektor is visszavette „hitelezési” tevékenységét, ami sok fejlődni kívánó cég számára nehézséget okozott. A cégek sokkal kevesebbszer engedélyeztek utólagos fizetést, ami miatt sok esetben üzletek hiúsultak meg. A szakember szerint a cégek valamelyest kezdenek engedni az óvatosságból, de még így is többször vesztenek üzletet amiatt, hogy szigorúbbak a kelleténél, vagy nem elég körültekintően mérik fel a kockázatokat.

Engedélyezni kell az utólagos fizetést

Egy nagyobb cég éves szinten súlyos 100 milliókat is bukhat, ha csak kevés adatból, nem jól kidolgozott cégminősítés alapján dönt, mely miatt a jó üzleteket is elutasítja – mutatott rá. Egyre többen felismerték, hogy hosszú távon csak úgy maradhatnak versenyképesek, ha utólagos fizetést engedélyeznek vevőiknek.

A válság előtti idők viszont már nem jönnek vissza, mert a cégek jobban megnézik kivel és milyen feltételekkel üzletelnek, sokan építenek több biztosítékot szerződéseikbe. Állandó vevők esetén is érdemes a hitelkereteket, azaz a céggel szembeni maximális megengedett kintlévőséget legalább évente egyszer felülvizsgálni – mondta.