2024 április 23

Virtuális erőmű – Épp annyi energia, amennyi kell

A legnagyobb fogyasztói portfólióval rendelkező energiaszolgáltató cég pénzügyekért felelős vezetője elmondta: az úgynevezett virtuális erőmű – mint ahogy a neve is jelzi – nem egyetlen energiatermelő létesítményt, hanem inkább teljesítményt takar: több, kisebb erőmű termelésének összehangolt kihasználásából adódik össze annyi villamos energia, amennyi már megfelel egy nagyobb erőmű kapacitásának.

Ennek a speciális szolgáltatásnak a koordinációját jelenleg Magyarországon a legmagasabb műszaki szinten és a leggazdaságosabban az E.ON képes biztosítani. Mindez annak a mintegy 70 millió forintos beruházásnak is köszönhető, melyet a cég a virtuális erőműve irányítási rendszerének fejlesztésére fordít.

Hatékonyabb kapacitáskihasználás

A virtuális erőművek iránti egyre nagyobb igényt a gyakori és rövid ideig tartó, akár napon belüli  fogyasztói igényváltozások, illetve a 2008-as gazdasági világválság után megváltozott energiatermelési lehetőségek együttesen hozták létre. A villamos energia árának visszaesése a nagy és kisebb erőműveket egyaránt arra sarkallta, hogy hatékonyabban és rugalmasabban kihasználják kapacitásukat: a nagyobbaknak a gazdaságos működtetéshez szükséges úgynevezett technikai minimumot kellett értékesíteniük, míg a kisebb súlyú szereplők a korlátozottabb teljesítményükkel szerettek volna megmaradni a piacon.

Ennek a törekvésnek mentén az E.ON Hungária az érdekeltségi körébe tartozó szereplők termelésének összehangolásával  2010-ben az elsők között építette ki virtuális erőművét. „A nagy energiatermelő egységekkel ellentétben a több szereplő termelő kapacitását koordinálni képes  virtuális erőmű előnye a rugalmas, bővíthető kapacitásban rejlik – jelentette ki az E.ON igazgatósági tagja. – Ennek segítségével a virtuális erőmű teljesítményét adó szereplők a lehető leghatékonyabbá tehetik működésüket.”

Rugalmas alkalmazkodás a fogyasztói igényekhez

A rugalmasság a gyakorlatban azt jelenti, hogy a virtuális erőmű kapacitását mindig az adott helyzet fogyasztói igényeihez lehet igazítani. Egy szokatlanul forró nyári napon, vagy szélsőségesen hideg időjárás esetén sokkal nagyobb a villamosenergia-felhasználás – az ehhez történő alkalmazkodás egy virtuális erőmű esetében sokkal rugalmasabb lehet, mint egy hagyományos nagyerőműnél, ahol a technikai jellegű átállások lényegesen több időt és pénzt emésztenek fel, mint egy többszereplős kapacitás koordinálása.

Magyarországon ma már csaknem féltucatnyi piaci szereplő működtet virtuális erőművet – ám nem mindegy, hogy ezt milyen hatékonysággal teszik. A legtöbb szabályozó központ ugyanis az egyes erőművek műszaki korlátait feszegetve, túl gyakori ki- és bekapcsolásokkal operálva kockázatos működtetésre kényszeríti partnereit. „Az E. ON ezzel szemben 70 millió forintos fejlesztése során már eljutott oda, hogy akár másodpercre lebontva is tudja koordinálni virtuális erőműve teljesítményét – még azon partnerei esetében is, akikkel előzetesen nem állapodott meg kapacitásuk lekötéséről – jelentette ki a cég igazgatósági tagja. – Ez jóval kiszámíthatóbb és gazdaságosabb működést biztosít a partnereknek, mivel a napon belüli fogyasztói igényváltozásokhoz tudja igazítani a csatlakozó termelőegységek teljesítményét.”

Partnerprogram

Ilyés Péter szerint az E.ON virtuális erőmű-bővítésének Partneri Programja nem csupán az erőművek kapacitás-kihasználásának problémáját oldja meg, hanem a partnereknek kihasználhatják mindazokat az előnyöket is, melyeket Magyarország legnagyobb, 14 terrawatt-órányi fogyasztói portfóliója nyújt. A csatlakozóknak például lehetőségük van az E.ON cégcsoporton belül összpontosuló gáz- és villamosenergia-értékesítési, kereskedelmi, valamint a mérlegkör-kockázatkezelési tevékenységeket is igénybe venni.

A partnerek számára az E.ON többféle csatlakozási irányt dolgozott ki: az új belépők választhatnak, hogy csak a kapacitásuk értékesítésében társulnak, vagy az irányítási rendszerükkel is integrálódnak az óriásvállalathoz. „Akárhogy döntenek a jövőbeni partnereink, az E.ON által biztosított piac, illetve a technológiai háttér garantálja a lehető leggazdaságosabb működésüket” – jelentette ki sajtótájékoztatója végén Ilyés Péter, a vállalat igazgatósági tagja.