2024 március 29

Warren Buffet – „Available for Sale”

A befektetői világ egyik érdekes, hasznos és néhol komikus rendezvénye a Berkshire Hathaway éves közgyűlése. Ekkor a befektetői világ két zsenije, Warren Buffer és Charlie Munger a legtöbb kérdésre válaszolni szokott. A mostani gyűlésen pedig nem hagyták ki a bankrendszert sem.

Bankcsőd az asztalon

Az amerikai bankszektorba vetett bizalmi válság március óta három közepes méretű bank csődjéhez vezetett, mivel a betétesek elmenekültek a kisebb bankokból. Ennek hatására a Federal Deposit Insurance Corp (FDIC) felszólította a szövetségi betétbiztosító társaságot, hogy emelje meg a betétekre vonatkozó 250 000 dolláros garancia szintjét.

A politikusok, a kormányzati szervek és a média által a bankrendszer biztonsága köré épített üzenetek nem voltak megfelelőek – mondta a Berkshire éves közgyűlésén a Nebraska állambeli Omahában a nonagener milliárdos.

„Az amerikai kormánynak és az amerikai közvéleménynek nem érdeke, hogy egy bank csődbe menjen, és az emberek ténylegesen elveszítsék betéteiket” – mondta.

„A hétvégén volt egy demonstrációs projektünk a Silicon Valley Bankkal, és a közvélemény még mindig zavarban van”.

Márciusban a startup-központú hitelező, az SVB Financial Group lett a 2008-as pénzügyi válság óta a legnagyobb csődbe ment bank, miután a betétesek egyetlen nap alatt több mint 42 milliárd dollárt próbáltak lehívni, elindítva a betétmenekülést más regionális bankoknál. Így ment csődbe a Signature Bank is.

Bár az SVB 175 milliárd dolláros betétállományának 89%-a nem volt biztosítva 2022 végén az FDIC szerint. A betétesek védelmet élveztek, még azok is, akiknek a számlája meghaladta a 250 000 dollárt, a „rendszerkockázati kivétel” révén, amelynek célja az amerikai bankrendszer szélesebb körű átterjedésének megakadályozása volt.

Rossz szabályozás, felkészült Buffet

A Berkshire mintegy 128 milliárd dollárt tart készpénzben és kincstárjegyekben, mondta Buffett. „Felkészültek akarunk lenni, amennyiben a bankrendszer átmenetileg akár csak egy pici módon is megakadna – nem kellene – nem hiszem, hogy meg fog, de szerintem megtörténhet” – mondta. Ennek részben az az oka, hogy a banki szabályozás „annyira el van rontva” – mondta.

shutterstock

A First Republic Bank, a legutóbbi csődbe ment regionális amerikai bank, éves jelentésében közzétette, hogy nem garantált jumbo-méretű jelzáloghiteleket kínál fix kamatozással.

„Ezt tette a First Republic, és ez a szemünk előtt volt. A világ mégsem vett róla tudomást, amíg fel nem robbant” – mondta Buffett, aki korábban megjegyezte, hogy saját apja 1931-ben egy banki csőd miatt vesztette el az állását.

„A bankszabályozás ösztönzői elhibázottak. Rengeteg embernek fűződik ahhoz az érdeke, hogy ez így is maradjon – ez teljesen őrültség” – mondta Buffett. „Ezért egy ilyen helyzetben nagyon óvatosak vagyunk a tulajdonlással kapcsolatban.”

Bank nyelven beszéljünk

A konferencia egyik komikus jelenete volt, amikor Buffet viccet csinált a bankrendszerből. A pénzügyi intézetek témaköréhez érkezve a milliárdos azt mondta, hogy a helyzetnek megfelelően „bank nyelven” érdemes beszélni. Ezután megfordította a két táblát ami végig előttük volt. Az egyikre „Available for sale” volt írva, kiemelve az elmúlt hetek felvásárlásait.

Charlie Munger egy „Held-to-maturity” felirat mögött ült, utalva arra, hogy a bankok hogyan számolnak el értékpapírjaikkal, ami a regionális bankválság középpontjában állt.

A First Republic, amelyet a szabályozó hatóságok lefoglaltak és eladtak a JPMorgan-nek, jelentős veszteségeket szenvedett lejáratig tartott befektetési portfóliójában, amely főként államilag biztosított adósságokból állt.

A Berkshire az elmúlt hat hónapban eladott néhány bankrészvényt, miután a világjárvány kitörésekor is kipakolt néhányat, és most már csak a Bank of America van a birtokában, amellyel Buffett elmondása szerint elégedett.

Buffett, a világ hatodik leggazdagabb embere azt mondta, hogy személyesen nem aggódik a helyi bankok miatt. „Megvan a saját személyes pénzem, és valószínűleg az FDIC-határ felett van. Egy helyi banknál van, és a legkevésbé sem aggódom emiatt”.

Forrás: investing.com

Képek forrása: shutterstock