
Tudatosan a pénzügyekben - megújult a Pénziránytű Alapítvány
| forrás: TF-információ | olvasási idő: kb. 2 percÚj stratégiai tervet fogadott el a Pénziránytű Alapítvány kuratóriuma. Az idei év kiemelt témája a családi költségvetés-készítés. E cél megvalósításához számos különböző eszközt, játékos feladatokat, életszerű példákat, kalkulátorokat, valamint médiakommunikációs megoldásokat használunk - mondta el dr. Szuromi Kovács Ágnes ügyvezető mai sajtótájékoztatóján.
Stratégiai megújulás
A Pénziránytű Alapítvány kuratóriuma egy ötéves, tematikájában fokozatosan építkező, új stratégiai tervet fogadott el, melynek célja, hogy a pénzügyi szemléletformálás mellett kézzelfogható, gyakorlati ismereteket nyújtson a mindennapi pénzügyi tervezéshez, felhasználva a modern kommunikációs technikák adta játékos és interaktív lehetőségeket. Az alapítvány azoknak kíván segítő kezet nyújtani, akik elhatározták, hogy kezükbe veszik a pénzügyeiket, hogy biztonságosabbá, tervezhetőbbé tegyék az életüket.
Az idei évtől az Alapítvány kiszélesítette célcsoportjai körét, és a közeljövőben a középiskolások mellett az általános iskolás és a felnőtt korosztályok számára is átfogó pénzügyi ismeretterjesztő programokat dolgoz ki. Ezekben aktív szerepet kapnak a modern kommunikációs eszközök és csatornák, például a megújult weboldal, az Alapítvány Facebook oldala és a közelmúltban fejlesztett okostelefon alkalmazás.
A 2015-ös év kiemelt témája a családi költségvetés-készítés. E cél megvalósításához számos különböző eszközt, így játékos feladatokat, életszerű példákat, játékokat, kalkulátorokat, valamint médiakommunikációs megoldásokat használnak.
A következő évek mindegyikének lesz egy-egy kiemelt témája, jövőre a pénzügyi célok és megtakarítás lesz a téma, 2017-ben a bankolás, 2018-ban a befektetések, 2019-ben pedig a biztosítás.
Játékosság és interaktivitás
A megújult weboldalon a látogatók nem csupán ötleteket kapnak, de néhány kattintással megtudhatják például: hol csúszik el a napi vagy havi költségvetésük, mennyit takaríthatnak meg, ha megismerkednek saját "pénznyelőikkel", vagyis olyan kiadásokkal, amelyek feleslegesek, vagy éppen nem engedhetjük meg azokat magunknak.
A weblapot egy újonnan indult, pénzügyi tervező alkalmazás egészíti ki, amelynek segítségével kialakíthatjuk saját költségvetésünket, és folyamatosan nyomon követhetjük annak alakulását.
Elindult a Pénziránytű Alapítvány Facebook oldala is, melynek célja, hogy közösségi aktivitásokkal támogassa az ismeretterjesztést.
Gyerekek oktatása és nevelése
A Pénziránytű Alapítvány továbbra is támogatja a leghatékonyabb iskolai programokat, így az általános iskolásoknak szóló pénzügyi ismeretterjesztő BankVelem programot, mely játékos környezetben arra tanítja a diákokat, hogy az elvégzett munkával (iskolai szelektív gyűjtés) megkeresett jövedelmet (pontokat) nem kell azonnal elkölteni (vagyis beváltani ajándékokra), hanem érdemes vele gazdálkodni, takarékoskodni, sőt, a megtakarítást nemes célokra is fel lehet ajánlani. Az idei év elejére már közel 1 000 általános iskola 30 000 diákja és közel 2 000 osztálya regisztrált a programba.
Az általános iskolásoknak országos tudáspróbát is szerveztek, a Pénzokos Kupát, amelynek jövő héten lesz a döntője.
Az Alapítvány csatlakozott az Európában szervezett pénz7 rendezvényhez is, segítségükkel, valamint a Magyar Bankszövetség és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával 90 ezer magyar diák vett rész a pénzügyi programsorozatban.
A középiskolásoknak szóló programokat is megújítja idén az Alapítvány; az átdolgozott oktatási anyagok várhatóan a 2015/16-os tanévtől lesznek elérhetőek.
A Pénziránytű Alapítvány 2008 szeptemberében jött létre, azzal a céllal, hogy a hatóságokkal, civil szervezetekkel és piaci szereplőkkel együttműködve pénzügyi tudatosságot fejlesztő programokat dolgozzon ki és valósítson meg. Alapítói a Diákhitel Központ, a Magyar Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank. A non-profit szervezet küldetésének vallja, hogy segítsék az egyének és a családok felelős, megalapozott anyagi döntéseit, és szemléletformáló programjaik révén javuljon a lakosság pénzügyi tudatossága.