
Beérik szeptemberig az amerikai kamatemelés?
| szerző: Faragó József | olvasási idő: kb. 1 percHiába nőtt az amerikai kamatemelés esélye, nem lett tisztább a helyzet.
Rendesen megrángatták a dollárt a Fed hagyományos nyárbúcsúztató konferenciáján elhangzottak. Annak ellenére is, hogy ezúttal nem szolgált újdonsággal Jackson Hole.
Egyre sanszosabb a kamatemelés
Péntek délután Janet Yellen, a Fed elnöke a Jackson Hole-i szimpóziumon elmondta, hogy jelentősen nőtt az amerikai kamatemelés esélye, ezzel megerősítést nyert a néhány hete tapasztalható, szigorúbb jegybanki kommunikáció – mondta Varga Zoltán, az Equilor elemzője. Hozzátéve: Yellen szerint a munkaerőpiaci folyamatok igen kedvezőek, lényegében sikerült elérni a teljes foglalkoztatottságot, és a jegybank számít rá, hogy néhány éven belül elérhető lehet az inflációs cél is. A jegybankelnök ugyanakkor kiemelte, hogy a szeptemberi döntést az addig beérkező adatoktól teszik függővé.
Mint mondta, a beszédet követően jelentősen erősödtek a kamatemelési várakozások a határidős árazások alapján. A szeptemberi 21-i kamatemelés esélye 28 százalékról 42 százalékra, míg az idei évi kamatemelés esélye 54 százalékról 65 százalékra emelkedtek.
Fischer ráijesztett a befektetőkre
A jegybankárok beszédei és nyilatkozatai csak megerősítették a piaci várakozásokat – vélekedett Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője. Szerinte különösen érdekes volt, hogy Janet Yellen Fed elnök szavaira pozitívan reagált a piac. Ám Stanley Fischer elnökhelyettes túlzott optimizmusától megijedtek a befektetők. Ő arról beszélt, hogy tovább gyorsulhat az amerikai gazdaság, s idén akár két kamatemelés is elképzelhető. Bár szerinte is fontos a pénteken érkező augusztusi munkaerőpiaci adat, ami nagyban befolyásolja a szeptember 21-én esedékes kamatdöntést.
Amikor a tartás is szigor
Mint azt a Raiffeisen elemzője elmondta, nem lett egyértelműbb a helyzet. És nem csupán a pénteken esedékes munkaerőpiaci adatok okán. Nagyobb gondot jelent, hogy a japán jegybankelnök szombaton közölte: "hezitálás nélkül” még tovább vághatják a negatív tartományba a kamatokat vagy további mennyiségi lazítást vezethetnek be.
De a BoE is lazít, és az EKB is lazításra készül. Ilyen helyzetben már az amerikai szinten tartás is szigornak tűnhet. A kamatemelés pedig duplán hatna.