
Új kamatlábat vezet be a Fed
| forrás: mti | olvasási idő: kb. 1 percA New York-i Federal Reserve egy új amerikai referenciakamatot vezet be, hogy lehetőség szerint ezzel váltsák majd fel a londoni bankközi kamatlábat (Libor). A piaci szereplők reményei szerint az új amerikai kamatláb megbízhatóbbnak bizonyul majd egy hosszú és bonyolult átállás után.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) New York-i ága kedden kezdi el közölni az egynapos fedezett hitelkamatot (Secured Overnight Financing Rate/SOFR) első lépéseként egy több évre elnyúló tervnek, amelynek révén mind több származékos termék és ügylet árfolyamának megállapításában használnák az új kamatlábat a Libor helyett.
Ha szeretnéd megismerni, hogyan kereskednek a profik az online tőzsdén, a Tőzsde napon konkrét tippeket kaphatsz tőlünk, amelyeket azonnal beépíthetsz a kereskedésedbe. A részvétel ingyenes, viszont regisztrációhoz kötött! (x)
A SOFR megállapításához az egynapos repóügyleteket veszik alapul, ennek a piacnak a beágyazottságát és erejét jól jelzi, hogy napi 800 milliárd dollár értékben kötnek ügyleteket rajta.
A Libor - amelyet naponta rögzítenek a kialakításában részes bankok által saját bankközi hitelköltségeikről beterjesztett becslések alapján - a globális nagybani likviditáspiac legfontosabb irányadó kamatlába.
A manipulálási botrány kirobbanása, 2012 óta a Libor addig gyakorlatilag szabályozatlan megállapítási mechanizmusának ellenőrzését és eljárásrendjét is rendkívüli mértékben megszigorították, és 2021 végén ki is vezetik.
Libor-botrány: a brit jegybank is érintett lehet
Médiaértesülések szerint a Bank of England - a brit jegybank - is belekeveredhetett az öt évvel ezelőtt kirobbant Libor-manipulációs botrányba.
Az amerikai felügyeleti hatóságok vezetői, köztük Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke igyekszik csökkenteni a piacok függőségét a Libortól, amelyet egyre kevesebb hitelnél használnak irányadó kamatlábként.
A hatóságok szerint rendszerszintű kockázatokat jelent, ha megszüntetik a Libor közlését.
Még évekig marad a LIBOR?
Nem is olyan könnyű kivezetni a LIBOR-t, s nem csak a tradíciók miatt. Ma még megkerülhetetlen a klasszikus benchmark. Hiába került már 2012-ben reflektorfénybe a manipulációk miatt az angol bankközi kamatláb. A legnagyobb bankok és pénzügyi adatszolgáltatók ismét „hitet tettek”, hogy biztosan nem vezetik ki a LIBOR-t 2021-ig.