
Bankpapírok húzták le az amerikai indexeket
| forrás: mti | olvasási idő: kb. 2 percAz amerikai értékpapírpiacokon veszteséges kezdés után mindvégig negatív tartományban zajlott a kereskedés kedden. Végül csökkenéssel zártak kedden a New York-i tőzsde irányadó mutatói.
Mínuszok a végére
A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 58,96 ponttal, 0,3 százalékkal, 19 826,77 pontra csökkent.
Az S&P 500-as mutatója 6,8 pontot, 0,3 százalékot vesztett, és 2267,84 ponton fejezte be a napot.
A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 35,39 ponttal, 0,63 százalékkal esett, és 5538,73 ponton zárt.
Estek az árfolyamok
Az árfolyamindexeket elsősorban a pénzügyi papírok terhelték meg a pénteki elnöki beiktatást megelőző bizonytalanság közepette. Az árfolyamindexek a novemberi elnökválasztás óta látványos erősödésen mentek át az új elnök adócsökkentést és infrastrukturális beruházásokat kilátásba helyező gazdaságösztönző programjának reményében.
Kedden azonban Donald Trump egy interjúban "túl komplikáltnak" nevezett egy, a Képviselőházban benyújtott adóreform-javaslatot. A befektetők figyelme kedden azonban elsősorban a folyamatban lévő vállalati eredménybeszámoló-időszak publikációira irányult.
A Morgan Stanley várakozáson felüli eredményeket tett közzé, részvénye azonban ezzel együtt is több mint három százalékkal gyengült. Hasonlóképpen a JPMorgan és a Goldman Sachs részvénye is gyengült három, illetve két és fél százalékkal. Elemzők mindezt a november óta szerzett árfolyamnyereségek lefölözésének tulajdonították.
Viszonylag nagy veszteségeket szenvedtek el az egészségügyi és a biztosítási szektor részvényei is, az Obamacare egészségbiztosítási rendszer körül kialakult bizonytalanság közepette. A Pfizer és a Merck & Co. például másfél százalékkal, az UnitedHealth több mint egy százalékkal gyengült.
Olaj, arany, dollár
Az olajár emelkedett kedden, de a nap végére az emelkedés mértékét a növekvő amerikai és orosz termelésről szóló előrejelzések fogták vissza, valamint az a kétely, hogy Szaúd-Arábia ígérete ellenére az OPEC többi tagországa képes lesz-e korlátozni termelését. A WTI nyersolaj 0,92 százalékkal hordónként 52,85 dollárra, a Brent 0,11 százalékkal 55,92 dollárra emelkedett.
Az arany ára nyolcheti csúcsra emelkedett a dollár árfolyamának csökkenése, illetve bizonytalan időkben betöltött értékőrző szerepének köszönhetően. A határidős piacon a legközelebbi kontraktus az amerikai kereskedés vége előtt két órával unciánként 1215,35 dolláron állt 1,60 százalék emelkedéssel.
A dollár gyengült kedden. Az eurót 1,02 százalékkal jegyezték erősebben 1,0709 dolláron. A font-sterling a dollárral szemben 2,93 százalékkal 1,2402-es jegyzésre erősödött.
Így zárt tegnap Európa
Veszteséges kezdés után néhány kivétellel negatív eredménnyel zártak kedden a főbb európai tőzsdeindexek. A budapesti tőzsde indexe is mínusszal fejezte be a napot.