
Nem tetszett Amerikának a Fed mondandója
| forrás: mti | olvasási idő: kb. 2 percCsökkentek a New York-i tőzsde irányadó mutatói szerdán.
A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 222,77 ponttal, 1,38 százalékkal, 15 944,46 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutató 20,66 pontot, 1,09 százalékot gyengült, és 1882,97 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 99,51 pontot, 2,18 százalékot vesztett, és 4468,17 ponton zárt.
Lesz emelés, de nem nagy
Az előző napi nagy, mintegy másfél százalékos nyereség után a Wall Street vezető indexei szerdán a negatív kezdés és a pozitív tartományba tett kitérő után 0,7 és 0,5 százalékos veszteséget mutattak a Fed kamattartó döntésének bejelentését követően. A Nasdaq piac Composite indexe viszont többé-kevésbé a veszteséges tartományban mozgott szerdán, a Fed-bejelentés után pedig 1,3 százalék mínuszba süllyedt.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) kamatdöntő ülését követően a piaci várakozásoknak megfelelő bejelentést tett az irányadó kamatok szinten tartásáról. Indoklásában a Fed megerősítette szándékát a monetáris szigorítás folytatására, miszerint a makrogazdasági adatok által indokolható mértékű, fokozatos ütemű monetáris szigorítást hajt végre.
A tőzsdei árfolyamok azért vettek negatív fordulatot a Fed bejelentését követően, mert a testület a piaci várakozásokkal ellentétben a döntéshez fűzött magyarázatban nem zárta ki egyértelműen egy újabb kamatemelés lehetőségét a márciusi ülésen. Piaci szakértők a dokumentum szövegezéséből mindenesetre azt a következtetést vonták le, hogy a korábbinál enyhébben felfelé ívelő kamatpályára lehet számítani az idén.
Az előrejelzés a fontosabb
A Wall Street indexei a kamatdöntéstől függetlenül elsősorban nagyvállalati eredménybeszámolók hatására gyengültek szerdán. A DJIA indexben nagy súlyozással szereplő Apple és Boeing egyaránt nagy árfolyamveszteséget szenvedett el. Az Apple részvénye például öt és fél százalék, a Boeing részvénye pedig nyolc és fél százalék veszteséget mutatott, amikor a DJIA este fél százalékos veszteségben járt.
Mindkét vállalat jó eredménye ellenére a befektetők szemében csalódást keltő előrejelzést tett az előttünk álló évre. A befektetők egyébként sem a negyedik negyedéves vagy a múlt évi eredményadatokra kíváncsiak, hanem sokkal inkább az éves előrejelzésekre, az eredményprognózisokra.
A héten felgyorsul az eredménybeszámolói szezonban a jelentések közzétételének az üteme. Az S&P-500 index tagvállalataiból a héten 135 teszi közzé beszámolóját a FactSet adatai szerint. A Wall Street indexeinek a nap folyamán pozitív tartományban tett kitérője az olajárak emelkedésének volt köszönhető.
Belehúzott az olaj
Az indexeket az energiaipari vállalatoknak az olajár-emelkedést követő erősödése emelte meg. Este, mintegy másfél órával az amerikai tőzsdék zárása előtt a Brent nyersolaj ára már 4,13 százalék, a WTI nyersolajé pedig 2,75 százalék emelkedést mutatott a globális kereskedelemben. A Brent jegyzése ekkor hordónként 33,92 dolláron, a WTI hordónként 32,32 dolláron állt.
Az olajár a múlt héten 12 éves mélyponton állt, hordónként 28 dollár alatt. A szerdai erősödés annak volt köszönhető, hogy híre ment egy esetleges megállapodásnak az OPEC és Oroszország között a termelés csökkentéséről az olajárak "stabilizálása" érdekében.
Európa is a Fed döntésére vár
Zárásra kissé bizakodó lett a hangulat, miután híre jött, hogy Oroszország tárgyal az OPEC-be tömörült olajtermelőkkel a "kedvezőtlen" árakról. Előzőleg a fő tőzsdemutatók egész nap nyereség és veszteség között ingadoztak szűk sávban, az amerikai szövetségi jegybankrendszer (Fed) estére várt kamatdöntésére és iránymutatására várva.