
Menekültügy: nem a bajt kell idehozni, a segítséget kell odavinni
| forrás: mti | olvasási idő: kb. 1 percMagyarország rendkívüli mértékben szolidáris Németországgal, hiszen a magyar emberek adóforintjaiból védjük a határainkat, így védjük Németországot is az illegális bevándorlással szemben - reagált Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton Angela Merkel német kancellár szombati lapinterjúkban megjelent nyilatkozatára. Emellett a Migrációkutató Intézet meállapította: a magyar határon felépült kerítés hatékonyságát nem lehet kétségbe vonni.
Egyre többen egyetértenek
Magyarország több mint 800 millió eurót költött a határvédelemre és ehhez semmilyen segítséget nem kapott - hangsúlyozta Szijjártó Péter.
A miniszter örömét fejezte ki, hogy a két éve folyamatosan hangoztatott magyar álláspontot egyre többen támogatják Európában.
"A magyar kormány kezdettől azt mondja, hogy nem a bajt kell idehozni, hanem a segítséget kell odavinni, ahol a baj van" - fogalmazott.
Gazdasági kapcsolat
Szijjártó Péter leszögezte: Németország legfontosabb gazdasági partnerünk.
"A német cégek nagy szeletet hasítanak ki maguknak a Magyarországra érkező uniós forrásokból, de mi ezt nem sajnáljuk tőlük, hiszen magyar embereket alkalmaznak, ez a helyzet tehát mindenkinek jó" - jegyezte meg a miniszter.
Komoly következményei lehetnek a kvótarendszer megtagadásának
Nem marad következmények nélkül az európai uniós tagállamok közötti szolidaritás megtagadása - mondta Angela Merkel német kancellár szombati lapinterjúkban a menekültek tagországok közötti elosztásával kapcsolatban, utalva a tagállamoknak juttatott közösségi támogatásokra.
A kerítés hatékonysága kétségtelen
A magyar határon felépült kerítés hatékonyságát nem lehet kétségbe vonni - emelte ki Klopfer Ádám, a Migrációkutató Intézet kutatója az M1 aktuális csatorna szombati műsorában.
A kutató felidézte: amikor a nagy migrációs hullám megérkezett Európába, az Európai Unió arra nem volt felkészülve. A magyarországi kerítés nagyon gyorsan felépült és a statisztikák is igazolják hatékonyságát, hiszen azóta Magyarországot gyakorlatilag elkerüli a migrációs áramlat.
Klopfer Ádám beszélt arról is, hogy az Európai Unió bizottságának politikája az áthelyezési, relokációs mechanizmus egyfajta hívó szó arra, hogy a migránsok meginduljanak az Európai Unió felé.
A kutató szerint ez "rossz politika". Csak idén több mint 2500 ember halt meg a tengeren - emlékeztetett a szakértő, aki szerint az embereket nem kéne rákényszeríteni erre a veszélyes útra.
Ehelyett külső elosztóközpontokban, az Európai Unió területén kívüli kellene felállítani hotspotokat és ott kellene a menedékkérelmeket elbírálni - fejtette ki a Migrációkutató Intézet kutatója.