2024 április 19

Elégedetlenség a felépült stadionok árnyékában

Néhány hete Brazílián a világ szeme. A sportszerető emberek  mindenütt a legjobb nemzeti foci válogatottak küzdelmét figyelik a földkerekség legjobbja címéért.  A mostani elődöntőre sokan úgy tekintenek, mint a tradicionális, konzervatív Németország és az utóbbi időszakban a helyét egyre jobban kereső, látványos fejlődést elérő brazil gazdaság vetélkedésére.

Hideg zuhanyként jött a leminősítés

Tény, a 2010-es esztendők elején Brazília fejlődési lehetőségeit meglehetősen optimistán ítélték meg a gazdasági szakértők.  Volt közöttük, aki azt jósolta, hogy a latin-amerikai ország a világgazdasági rangsorban akár az ötödik helyre rukkolhat előre. Nekik meglehetősen hideg zuhanyként jött, hogy az idén tavasszal a világ egyik legnagyobb hitelminősítője, a Standard & Poor’s BBB-ről BBB mínuszra süllyesztette Brazília államadósságának besorolását, bár egyúttal azt is közölte: a dél-amerikai ország gazdasági kilátásai stabilak.

Sokaknak meglepetést okozhatott a lépés, hiszen a brazil gazdaság korábban jól vészelte át a válságokat, az említett 2010-es évben például 7,5 százalékkal növekedett. Egy tavaly év vége felé New Yorkban rendezett konferencián azonban éppen az S&P közgazdásza  figyelmeztetett arra, hogy a latin-amerikai ország gazdasága kifulladni látszik, amit a növekedés megtorpanására, az adósság és a költségvetési hiány növekedésére alapozott.

Brazília minden tekintetben gyorsan fejlődött az utóbbi évtizedben. Lakossága – becsült adatok szerint – meghaladja a kétszáz milliót. Huszonhat szövetségi állam és egy szövetségi kerület alkotja az ország közigazgatását. Gazdag ásványi kincs és energiavagyona. A feldolgozóipar két nagyvárosban Sao Pauloban és  Buenos Airesben koncentrálódik. A vaskohászat a Minas Gerais-i vasércre települt Volta Redonda, Belo Horizonte és Sao Paulo ipari háromszöghöz kötődik.

Veszélybe kerülhet a versenyképesség

Az ország a világ legnagyobb kávé-, cukornád-, narancs- és banántermelői közé tartozik. Szója, kakaó és marhahús termelésben Brazília a második helyen áll, valamint a negyedik legnagyobb dohánytermelő. Nemzetközi viszonylatban Brazília a legnagyobb szója, marhahús, valamint csirkehús exportőr.

A dél-amerikai ország jelenleg is nagy erőfeszítéseket tesz a hazai termelés erősítésére. Megfigyelők azonban annak veszélyére figyelmeztetnek, hogy az importhelyettesítő gazdaságpolitika szempontjai, háttérbe szoríthatják a versenyképességhez egyébként nélkülözhetetlen kutatás-fejlesztést. Sok elemző szerint Brazíliának az infrastruktúrában, az oktatás-kutatás-fejlesztés területén, a termelékenységben és az exportszektorban kellene jelentős befektetéseket megvalósítania, hogy a jelenlegi fejlődési célkitűzések és az ország versenyképessége ne kerüljön veszélybe.

Elnökválasztást tartanak az országban

Ráadásul 2014 nem csak labdarúgó világbajnokság szempontjából fontos esztendő Brazília életében. Idén elnökválasztást tartanak az országban, s bár – az összes közvélemény kutatás szerint – a nagy esélyes a jelenlegi elnök Dilma Rousseff, népszerűsége ellenére mostanában azonban  gyakran áll kritikák kereszttüzében. A közbiztonság, az egészségügy, az adózás miatt éppen a labdarúgó világbajnokság előtt bontakozott ki tiltakozási mozgalom az országban.

Ráadásul a közelgő választási kampány kapcsán tekintélyes kihívókkal kell szembe néznie. A többi között Aécio Neves-sel, Minas Gerais állam szenátorával és José Serra-val, Sao Paulo korábbi kormányzójával, egykori egészségügyi miniszterrel. Bármekkora is a jelenlegi elnök kedveltsége, az épülő stadionok árnyékában demonstráló lakosok elégedetlensége sem lebecsülhető – hangsúlyozzák a politikai megfigyelők.

Nyári olimpia lesz 2016-ban Rio-ban

A futball világbajnokság hamarosan véget ér. A világ azonban nem sokára újabb nemzetközi sportesemény miatt figyelhet Brazíliára. A harmincegyedik alkalommal megrendezésre kerülő olimpiai játékok helyszíne Rio de Janeiro-ban lesz 2016-ban. Addigra túl lesz az ország az elnökválasztáson, s folytatódhatnak a munkanélküliség, az infláció csökkentésére, a nemzeti fizetőeszköz megszilárdítására tett erőfeszítések.